Dřepčíci

Dřepčíci – tento malý skákající hmyz může způsobit mnoho problémů mnoha druhům rostlin a zeleniny. Zde se dozvíte jak účinně bojovat se dřepčíkem za použití biologické ochrany.

Dřepčíci – Jak je identifikovat?

Mnoho druhů těchto brouků se nachází v celé Evropě.Dřepčíci

Je to malý skákající hmyz (podobného vzhledu jako blechy), běžně se vyskytující v domácích zahradách v brzkém vegetačním období.

Tento nenasytný škůdce je škodlivý pro rostliny vytvářením malých otvorů v listech, které vypadají, jakoby byly poseté jemnými hrubými broky.

Když se dřepčík –Phyllotreta nemorum přemnoží, dokáže zničit celé porosty rostlin. Prosperuje v horkých slunečných dnech a útočí na širokou škálu rostlin, včetně fazolí, zelí, kukuřice, lilku, brambor, papriky, rajčat, hlávkového salátu a většiny sazenic.

Dospělí jedinci jsou drobné 2 až 2,5 mm dlouhé, lesklé, tmavě hnědí nebo černí brouci s velkýma zadníma nohama, které jim umožňují skákat při vyrušení. Některé druhy mohou mít bílé nebo žluté pruhy, v některých případech mohou mít křídla.

Larvy jsou malé, smetanově zbarvené červy 1 až 2 mm dlouhé. Žijí pod zemí a živí se kořeny a hlízami mladých rostlin a taky klíčícími semeny.

Poznámka: Jsou přenašeči virových a bakteriálních onemocnění

Dřepčíci a jejich životní cyklus

Dospělí jedinci přezimují v půdě nebo na zahradě, jsou aktivní na jaře. Vyhledávají hostitelské rostliny a to jakmile se objeví nový porost. Malá bílá vajíčka jsou položená na půdě nebo v trhlinách kolem základny rostlin. Z nich se líhnou, asi po týdnu, štíhlé bílé larvy a ty se živí kořeny rostlin během přibližně 2-3 týdnů.

Kukly obvykle zůstávají v půdě po dobu 7-9 dní, než se objeví dospělí jedinci a cyklus je dokončen. Vyprodukují jednu až čtyři generace za rok, v závislosti od druhu a klimatu.

 

Biologická ochrana proti dřepčíkům

 

  • Odstraňte zahradní odpad a po sezóně rozryjte nebo provzdušněte půdu, kvůli snížení množství přezimujících škůdců.
  • Mladé rostliny chraňte ochrannými sítěmi, až do doby dokud bude rostlina  dost silná na to, aby ustála poškození dřepčíkem.
  • Umístěte Žluté lepové destičky do porostu rostlin.
  • Prospěšné hlístice Steinernema feltiae se aplikují na půdu a zničí jejich larvální stádium, předejdete tím poškození kořenů a předcházíte tím vývinu další generace dospělých jedinců dřepčíků. Zároveň očistěte půdu od dalších půdních škůdců.
  • Na dospělé jedince můžete použít ochranný biologický prostředek Cocana. Cocana je speciální kapalné kokosové mýdlo, které poškozuje buněčnou stěnu dospělých jedinců jejich vysušením. Nepoužívejte při tvorbě plodů.