apis mellifera

Své včely musíte chránit před parazity po celý rok. Proto byste měli dokonale znát všechny možné parazity, které mohou být pro vaše včely nebezpečné, jedním z nich je i kleštík včelí (Varroa destructor).

Taky si říkáte, že vám se tohle přece nemůže stát? Příkladně se o svá včelstva staráte a dáváte jim vše. Co ale v případě, kdy se objeví tenhle parazit a vy nebudete připraveni? Boj proti němu není snadný, ale v dnešní době existuje mnoho způsobů a výrobků, ze kterých si můžete vybrat.

Kleštík včelí (Varroa destructor)– jak ho rozeznat?

 

Kleštík včelí je parazitický roztoč včely medonosné (Apis mellifera). Je jedním z nejobávanějších parazitů. Nemoc, kterou způsobuje se jmenuje varroáza. Při napadení včelstva je potřeba ihned všechny včely ošetřit. Je to ektoparazit, což znamená, že parazituje na těle včely. Je asijského původu a byl objeven ve 20. století.

Jak rozlišit samce a samičku?

klieštk včelí-samec

Samec

Pozitívní zprávou je, že kleštík včelí je viditelný volným okem. Má čtyři páry nohou. Zajímavostí je, že jestliže se v úlu zvýší teplota na víc než 40°, hyne. 

Samička má hnědočervenou barvu a je velká cca 2 mm a sameček je bílé barvy se žlutkastým nádechem a je menší, dosahuje velikosti jen 0,8 mm. Napadají larvy a také dospělé jedince včel a živí se jejich hemolymfou (mízou).

klieštik včelí-samička

Samička

 

 

 

 

 

Vývin kleštíka

Samička naklade vajíčka na včelí larvy tesne po zavíčkování. K oplodnění dochází přímo v buňce. Samci se vylíhnou po 6 až 7 dnech, samičky asi po 8 dnech. Po vylíhnutí se samci a samičky okamžitě páří, samci hynou a samičky se živí již zmíněnou hemolymfou (mízou).

Trubec a včela se líhnou po napadení kleštíkem. Zajímavostí je, že kleštík se množí především na plodech trubců.

klieštik včelí na trúdovi

Kleštík včelí na trubci

 

Na co si musíte dát velký pozor?

deformácia krídel

Kleštík má obrovskou rychlost množení se. Z 10 roztočů se při neošetření včelstva může rozmnožit až na závratní číslo 40000. Kleštík včelí je velice nebezpečný, i protože způsobuje na tělech včel ranky, které se nezacelí, a tím pádem se tvoří vstupní brána pro virusy a bakterie. Jedná se například o virus způsobující deformaci křídel.

Určitě jej nepodceňujte a  konejte hned. V opačném případě riskujete úhyn včelstva v zimě.

Biologická léčba

Naše domácí včely jsou vůči tomuhle roztoči, bohuže,l bezbranné. Léčit je můžeme brzy na jaře anebo až po medobrání, a to nejdříve mírnými postřiky např. kyselinou mravenčí.

V případě, že je úl hodně napadený, je potřeba sáhnout po syntetických léčivech. Úl léčíme až po posledním medobrání. Tímhle způsobem nedochází ke kontaminaci medu léčivy.

Biotechnické opatření (v dubnu) ↠ V úlech mějte zajištěné dno po celý rok. Roztoče opadají z těla včel mimo úl, nejlépe na zem.

Můžete nachystat past→ Obětovat dva plásty s trubci (roztoče je upřednostňují), kam nevítaní roztoči nakladou své larvy. Tento způsob ochrany bychom měli využívat v dubnu.

Tlumení varroázy (v květnu) ↠ V květnu je potřeba, před nasazením medníku zkontrolovat úl, jestli náhodou není napadený roztočem kleštíka. Silně napadený úl ihned ošetříme. 

Kontrola varroázy (v červnu) ↠ V tomhle období je pravděpodobné, že je včelstvo napadeno kleštíkem. Ošetřujeme ale později, protože nás ještě čeká medobrání. POZOR! Jestliže zbadáte silně napadené včely, ošetření neodkládejte, ale zasáhněte ihned.

Tlumení varroázy (v červenci) ↠ Je čas poprvé ošetřit včelstvo. Tohle potrvá celkem asi měsíc, dbejte ale na to, abyste měli vždy teplotu mezi 20 a 30 stupni.

Boj proti varroáze (v červenci) ↠ Osvědčeným nástrojem je odpařovač dostupný ve včelařském obchodě. Jednoduše ho jen připevníte do prázdného rámu a naplníte 60 % kyselinou mravenčí. 

Použití včelích léčiv (přelom srpna a září).

Kyselina šťavelová na útlum varroázy (listopad až leden) ↠ doporučuje se pouze jednou za rok, protože napadá chitínový krunýř včel. 

Fyzikální a mechanické metody mohou kontrolovat populace roztočů varroa, zatímco chemické opatření je mohou docela odstranit.

Kleštík včelí

Léčba veterinárními prípravky

Schválené veterinární přípravky pro včelu medonosnou na rok 2021 (ŠVPS SR):

  1. Apiguard
  2. Apivartin- fumigační proužek do úlu (léčba od 1.10. do 31.3.)
  3. Avartin 01-B90- obsahuje kontaktní jed amitraz-proužek impregnovaný 18 % roztokem dusičnanu draselného
  4. Ekopol

Celý seznam hromadně vyráběných registrovaných veterinárních léků a biopreparátů v Slovenské republice a schválených veterinárních přípravků pro včelu medonosnou (Apis mellifera) pro rok 2021 ve Slovenské republice.

Přírodní opatření proti kleštíkovi

Mohou to být syntetické chemikálie anebo přirozeně se vyskytující chemikálie (kyselina mravenčí, éterické oleje → máta, citron a tymián, kyselina šťavelová). 

Všechny vyjmenované způsoby jsou účinné, je ale potřebná jejich správná aplikace, aby si roztoči nevytvořili rezistenci. 

Z našeho e-shopu doporučujeme Apiguard gel proti kleštíkovi netoxický přírodní gel s 25 % thymolom. Nemá škodlivé účinky. 

Ekopol proti varroáze a akarapidóze včel– dyhové pásky napuštěné esenciálními oleji.

Ekofytol– extrakt z jehličí (80 %), česnekový olej (0,02 %), mořská sůl a čištěná voda.

Nozetom mořská sůl (40 %), glukóza (30 %), extrakt z česneku (20 %), kyselina askorbová (10 %)