Zavíječ voskový je škůdce, který napadá odložené plástve na zimu a také napadá i přímo včelstva v úlu. Zavíječ voskový působí jako likvidátor pláství v opuštěných úlech.

Čím nahradit sirné knoty proti zavíječi voskovému?

Zavíječ voskový – jak proti němu bojovat?

Už staří včelaři znali sirné knoty na vykuřování zavíječe voskového (Galleria mellonella) z uložených pláství na zimu.

Sestrojili jsme velké železné bedny, kde ukládáme vytvořené plástve v rámečcích a ty skladujeme přes zimu, abychom je mohli použít při nastavování medníku nebo pro rozšiřování včelstev.

Problémem ale zůstává vysoká toxicita pro člověka, který s látkou přichází do styku. Také pro včely, které do takto nasáklých pláství v rámečcích ubytujeme a zároveň do stejných plaství stáčíme med, který následně pak konzumujeme a spolu s námi i naši nejmenší.

 

Přitom tato metoda nás i tak problémů s zavíječem voskovým nezbaví, protože není účinná na 100%. Koloběh se stále opakuje a zavíječ voskový ničí naše plástve a oslabuje naše včelstva. Proto otázka zní:

Jak moc je pro nás, včelaře, potřeba udržovat tento stav a tím trápit sebe i své včely?

Kdybych neznal alternativní řešení tohoto problému, tak bych i já nadále pálil sirné knoty ve velké železné bedně po dědečkovi.

Ale protože mi záleží na stavu mých včel a já sám se vyhýbám jakékoli chemii, tak do toho nenutím ani své včely.

Zavíječ voskový – s pomocí B 401 Certan ošetřím rámečky a to jednoduše tím, že je postříkám zředěným vodným roztokem s bakterií Aizawai serotyp 7, který je jedním z palety Bacillus thuringiensis, a který má vynikající výsledky proti zavíječi voskovému.

Tento 100% přírodní postřik nezanechává žádné zbytky ve vosku a medu, na rozdíl od další u nás používané látce paradichlórbenzénu, který je toxický a v mnoha státech zakázán pro styk s potravinami.

Pouze zdravé včely jsou silné včely

B 401 Certan je také neškodný pro včelí larvy a dospělé včely a má až 100% účinnost proti larvám zavíječe voskového (Galleria mellonella). Také nezanechává stopy ve vosku a medu a nemění chuť medu.

Zabezpečuje ochranu během celého roku, přičemž jedna aplikace postačí na ochranu rámečků do příštího období.

Jak je to možné?

Protože baktéria Aizawai serotyp 7 z palety Bacillus thuringiensis se přilepí na plástve a ty pak následně ničí všechny larvální stadia u zaviječe voskového (Galleria mellonella), jelikož v něm žijí po celý rok. 

Při přidávání prázdné plástve do plodiště vložíme čistou plástev, a to bez chemických nečistot připravenou pro včelí plod. S jistotou, že v těchto rámečcích se zavíječ voskový neusídlí. Biologické léčení včel je důležité pro včely v této nové době, kde  jsou včely vystavovány nadměrné toxicitě prostředí, ve kterém žijí.

Pro včelí plod je důležitá čistota a komfort pláství. Vždyť postýlky také neošetrujme chemickými přípravky proti červotočům, bakteriím a plísním.

B 401 Certan

Přírodní řešení problémů se zavíječem voskovým. Má až 100% účinnost proti larvám zavíječe voskového (Galleria maellonella).