Zavíječ zimostrázový – jeho larvy požírají listy a mladé výhonky zimostrázu. Mladé larvy požírají pouze horní část listů. Přesto listy po požeru zavíječem zimostrázovým vadnou a usychají. Starší larvy sežerou, co zůstane a obyčejně nechají už jen středovou část listů. Po tomto požeru obvykle zimostráz – buxus uhyne.

Zavíječ zimostrázový na buxusu – jak se ho zbavit?

Zavíječ zimostrázovýPokud máte ve vaší zahradě nasazený okrasný keř jménem BUXUS alias zimostráz, je dost pravděpodobné, že si na něm už pochutnávají tyto malé housenky.

Pokud jste ještě neudělali prohlídku, tak je nejvyšší čas to zkontrolovat.

Je dost možné, že se na něm letos objeví tyto malé housenky, které v poměrně krátkém čase, vzhledem ke své vynikající rozmnožovací schopnosti a vysokému apetitu, dokáží docela zničit porost buxusu.

Zavíječ zimostrázový – škůdce z Asie nám už druhým rokem decimuje naši okrasnou zahradu. Housenky o velikosti asi 1 cm požírají listy buxusu. Na každém vrcholku najdeme 2 až 3.

Zavíječ zimostrázový – malé housenčičky sežerou buxus doslova za pár dní

 

V jedné rostlině nalezneme i několik stovek kusů těchto malých housenek. Můžeme mít až tři generace tohoto motýla. Motýl přezimuje v larválním stádiu, ale i ve formě vajíček v porostu.

Jakmile objevíte v porostu tyto malé potvůrky, použijte biologický bakteriální přípravek Lepinox plus na bázi bakterie Bacillus thuringiensis. Jelikož chemické pesticidy nejsou na housenky zavíječe zimostrázového účinné.

Tímto postřikem nezatěžujete okolí, ani jinak neohrožujete ostatní živočichy.Zavíječ zimostrázový

Přípravky obsahují spory bakterie Bacillus thuringiensis, které se dostanou do trávicího traktu housenky a tam produkují toxiny, které housenku usmrtí.

Aby byl postřik účinný je dobré přidat ještě biologické smáčedlo, které rostlině dodá potřebné živiny pro obnovu a růst, a zároveň vytváří ochranný film na listech rostliny.

Doporučujeme hnojivo, které funguje zároveň i jako smáčedlo – BorOil. BorOil obsahuje přírodní mastné kyseliny a terpeny, které zajistí přilnavost a rovnoměrné nanesení hnojiva na listovou plochu rostliny. Můžete použít také smáčedlo AGROVITAL.

Ideální čas pro aplikaci je červen a červenec. Postřik dle potřeby opakujte.

Podceňovat tohoto škůdce – zavíječe zimostrázového – se nevyplácí, protože při napadení s největší pravděpodobností keř určitě docela obžere, a ten následně odumře.