Tipula

Tiplice bahenní (Tipula paludosa) je nepříjemný hmyz, který vzhledem připomíná komára. Máte pocit, že tiplice je součástí i vaší zahrádky? Proč je tak neoblíbená? Jak vůči ní zahájit ekologický boj? To vše si blíže rozebereme v tomhle článku. Na pomoc přichází produkt Capsanem.

Charakteristika dospělé tiplice

Tipuľa

Páreček (samec a samička)

Tiplice bahenní (Tipula paludosa) patří do čeledi tiplicovití (Tipulidae). Je to hmyz, který zařazujeme mezi dvoukřídlovce (Diptera). Tělo může mít dlouhé až  2 cm. Pro samice jsou typické dlouhé nohy a křídla kratší než jejich bříško. Samci jsou menšího vzrůstu, mají však relativně delší křídla. 

Mají 14 článková tykadla a vzhledem připomínají komáry. Na rozdíl od komárů ale tiplice neštípou. Dospělá tiplice nepřijímá potravu, pouze vodu a žije 2-14 dní. Tiplice dovede vyprodukovat 200 až 300 vajíček o velikosti 1 mm. Vajíčka jsou oválná, černá a lesklá.

Samec

Samička

 

 

 

Tiplice bahenní a její životní cyklus

Až poznáte její vývin, budete schopni se vůči ní co nejlépe bránit. 

  1. Samička naklade vajíčka na povrch půdy – kolem 300 kusů. Závisí to i od vlhkosti půdy.
  2. Larvy mají 4 vývinové fáze. V polovině června se přestávají krmit a zavrtají se 3-5 cm do půdy. Larva je zelenohnědá s nepravidelnými černými tečkami. Larva tiplice prochází čtyřmi vývojovými fázemi. Její velikost se pohybuje od 0,5 cm až po 4 cm. Přezimované larvy mají největší požerovou aktivitu na jaře. V období letních prázdnin se zakuklí. 
  3. Kukly- larvy se kuklí na přelomu srpna a září. Provrtají se na povrch, aby se z nich vylíhli dospělí jedinci. 
  4. Dospělí jedinci se líhnou ve 2. a 3. zářijovém týdnu. Vylíhnou se, páří se a nakladou vajíčka počas jedné noci. Po 14 dnech se líhnou larvy, které začnou s intenzivním požíráním.

Tiplice a škody, které napáchá

Tipuľa a jej larvy

Larvy tipule bahennej

Naneštěstí se larvy tiplice živí především pojídáním trávníků. Poškozují domácí trávníky, golfová hřiště a pastviny. První škody se mohou objevit v říjnu. Největší škody dovede tiplice napáchat mezi dubnem a květnem. Její larvy se krmí počas dne na povrchu nebo pod povrchem travníka kořenovými vlásky nebo kořínky. 

Počas vlhkých a teplých nocí larvy tiplice vylézají na povrch a pojídají stébla trávy, co může pro milovníky krásných zelených trávníků znít jako obrovská pohroma. Poškození trávníku tiplicemi se projevuje žlutými skvrnami na povrchu. 

Jestliže se vyskytují ve vašem trávníku larvy tiplic, je velice pravděpodobný, že přilákají i ptactvo (špačky, kosy). Ty svými zobáky vytahují larvy z trávníku, čímž ho ještě víc poškozují. Co tedy dělat, jestliže se v trávníku objeví tiplice?

Jak se biologicky bránit?

Existuje několik způsobů, jak ochránit svoji zahradu před tiplicí. Dnes si ich několik rozebereme. 

  1. Základem je udržovat si zdravý trávník, správně ho sekat a především hnojit. Víc se o trávníku dozvíte v článku Proč trávník? Můžete použít přípravky vybrané z našeho e-shopu, jako například: Turfcomp a Bactofil A.
  2. Tiplice nejraději kladou vajíčka do vlhké půdy. Zlepšení odtoku vody z vašeho trávníku můžete dospělé samičky odradit od toho, aby nesli vajíčka právě do toho vašeho trávníku. Nově vylíhnuté larvy přežijí jen těžce v sušších půdách. 
  3. Velmi dobrou zprávou je, že na jaře spousta larev nepřežije kvůli útokům ptáků na váš trávník. Bohužel, zlou zprávou je pro vás, že ptáky ďobáním poškodí celistvost trávníku.

Tiplice bahenní- kdy proti ní zahájit boj?

První aplikace produktů proti tiplicím se může dělat na jaře, jakmile se objeví první náznaky napadení. Aplikace produktů na dospělé jedince je ve většině případů neefektivní, nakolik dospělé tiplice nemají požerovou aktivitu. Největší škody způsobí larvy tiplic.

Ekočlověk doporučuje Capsanem

Capsanem Steinernema carpocapsae

capsanem

Můžete ho využít na larvy vícero škůdců, ve vašem případě tiplic.

Viditelné účinky přípravku Capsanem jsou: hmyzí larvy změní barvu a stávají se slizkými.

Použití přípravku Capsanem: Trávník, zeleninové zahrady, skleníky, ovocné sady, okrasné zahrady. 

Podmínky: neaplikujte na suchou půdu, hlístice aplikujte na zavlaženou půdu, popřípadě po dešti, postřikem. Půdu po aplikaci udržujte vlhkou minimálně po dobu dvou týdnů.