Abionóza – Nedostatek vápníku v rostlinách. Tato nemoc je často způsobena nedostatkem vápníku a také nerovnoměrným zaléváním.

Abionóza – Nedostatek vápníku v rostlinách – jak předcházet nedostatku vápníku v rostlinách

 

Naučte se, jak identifikovat a předcházet této hnilobě špičky plodů.Abionóza Tato nemoc napadá hlavně rajčata, papriky a lilky.

Toto onemocnění je často způsobeno rychlým růstem v důsledku přílišného hnojení dusíkatými hnojivy, vysokou hladinou soli, draslíku, suchem, ale také trvale smočenou půdou.

Půda s nadbytkem dusíku se vyznačuje přebytečným růstem kopřivy a to zejména tehdy, pokud byla hnojena živočišným hnojem nebo kompostem. Na špičce plodu se vytvoří hnědý mírně propadlý kožený povlak, nasáklý vodou, který se postupně rozšiřuje a tmavne. Často se stane, že plod zcela odhnije. Hnědá skvrna se vytváří již na počátku růstu plodu, ale někdy i později. Takový plod se už nedá konzumovat, proto ho hned odtrhneme. Další abionózy jsou způsobeny také nedostatkem hořčíku, slunečním úpalem, deformací plodů, nedozříváním prohlubní části rajčete a také svinováním listů rajčat.

Nedostatek vápníku v rostlinách – jak se bránit a léčit nedostatek vápníku v rostlinách

  • Když je to možné, zvolte si rezistentní odrůdy zeleniny. Některé odrůdy jsou na tuto nemoc vysloveně náchylné.
  • Předejdete problémům tím, že udržíte půdu rovnoměrně vlhkou a postřikujte rostliny na list s vápenným roztokem. KořenovAbionózaý bal nenecháme zcela proschnout.
  • Zvyšte množství vápníku v půdě – přidáním kostní moučky, skořápek od vajíček, nebo přímo vápna a to ještě před vysazením rostlin. Ideálně už na podzim. Abionóza – nedostatek vápníku v rostlinách.
  • Mulčujte slámou, kompostem, trávou nebo krycí fólií pro zachování vlhkosti půdy během horkých, suchých dní a to hlavně v letních měsících.
  • Při napadení aplikujte tekutý vápník Tecnokel Calcium spolu s listovým hnojivem, jako BorOil, FerrumOil nebo Prev-B2 a to pro zvýšení přilnavosti na list.
  • Mulčování rostlin napomáhá udržovat vlhkost a poskytuje rovnoměrnější dodávku vody.
  • Vyhnout se použití vysoce dusíkatých hnojiv, které urychlují vegetativní růst a snižují příjem vápníku rostlinami. Ideální hnojivo na list, hlavně v počátku růstu je BIOMIT.