Fusarium-  fusariové vadnutí rajčat – původcem je půdní houba Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici, která napadá kořeny rostlin brambor, rajčat, lilku, hrachu, fazolí, okurek, dýní, česneku, cibule, řepy, kukuřice a také mladé rostliny. Fusariové vadnutí rajčat – zde se dozvíte, jak ji léčit a předcházet jejímu vzniku.

Fusariové vadnutí rajčat – jak tomu zabránit?

Houba – Fusarium oxysporum, vstupuje přes kořeny a způsobuje hnědnutí cévních svazků. Infekce se šíří až do stonků a listů, a omezuje průtok vody, což způsobuje že listy vadnou a žloutnou.

Příznaky onemocnění se často objevují později během vegetačního období.

Nemoc fusarium- vadnutí rajčat postupuje zespodu a napadá i mladší listy, přičemž rostlina nakonec umírá.

V mnoha případech vykazuje příznaky napadení pouze jedna větev nebo boční větve.

Fusarium přežije několik let v půdě a šíří se vodou, hmyzem a infikovaným nářadím.

Plísňová onemocnění se vyvíjejí během horkého počasí a jsou velmi destruktivní, pokud teploty půdy dosáhnou více než 27 stupňů Celsia.

Suché počasí a nízká vlhkost půdy podporují toto onemocnění rostlin. Poškozené jsou hlavně rostliny pěstované ve sklenících a fóliovnících a to právě proto, že se pěstují na jednom místě.

Kromě uvedené houby Fusarium oxysporum, mohou v omezené míře způsobovat fusariové vadnutí rajčat i houby rodu Fusarium solani, Sclerotinia sclerotiorum, Verticillium spp. nebo Didymella lycopersici.

Fusariové vadnutí rajčat – Jak mu předcházet a léčit ho?

 

  • Pěstujte odrůdy rezistentní vůči fusariu.
  • Odstraňte zasažený porost ze zahrady a sterilizujte použité nářadí a půdu.
  • Omezte vysoce dusíkatá hnojiva, které mohou zvýšit náchylnost k onemocnění a používejte vyváženou výživu listů, jako hnojiva Imunofol, CuproTonic, Prev-B2, FerrumOil nebo BorOil. Viz více v našem e-shopu zde. Najdete zde i další preventivní prostředky proti této nemoci.
  • Odstraňujte plevel, neboť právě ten může být také příčinou šíření nákazy.
  • Polyversum je biologický přípravek, který bude bezpečně chránit plodiny proti vadnutí rostlin způsobené houbou Fusarium. Tento produkt je schválen pro použití v ekologické rostlinné výrobě.
  • V případě, že nemoc přetrvává, je nejlepší odstranit celou rostlinu. Rostlinu a její části, nevhazujte do kompostu.
  • Střídejte plodiny.

Fuzarióza Vädnutie rastlín