Pôda

 

Kompost tvoří většinou rozložená organická hmota, v níž se semena plevelů působením tepla usmrtí a důkladně rozloží. Za vhodných podmínek do kompostu vniknou žížaly a pomáhají mikroorganismům v procesu rozkládání, případně můžeme použít násadu vlastních kalifornských žížal a proces takto značně urychlit.

Na urychlení nebo podporu fermentace kompostu či hnoje se mohou přidat jisté druhy rostlin

Například kopřiva. Tato bylina je vynikajícím půdotvorných činitelem a podobně jako kostival má poměr uhlíku a dusíku blízký poměru těchto prvků v hnoji. Kopřiva obsahuje i železo.

Biokompost

I několik dalších bylin zkvalitní kompost díky hojnosti nerostných látek.

Čekanka, svízel a pryskyřník hlíznatý, které akumulují draslík.

Přeslička se dělí o slávu s jitrocelem kopinatý a víko plotna pro svou schopnost skladovat kobalt.

Bodliny obsahují měď jako stopový prvek.

Patří k nim pampeliška, která absorbuje dva – až třikrát tolik železa z půdy jako jiné plevele – krvavec menší s bohatým obsahem hořčíku a šťovík kyselý, který shromažďuje fosfor.

Kompost je snad to nejlepší pro bylinky a zahradní zeleninu a osobitně výživný je právě když se do něj dává i plevel.

Přidávejte do něj i všechen bylinný odpad a, samozřejmě, odpad z kuchyně, především v případě, že často vaříte s bylinkami.

Přidat se může každá organická hmota.

Dřevitý odpad se rozkládá rychleji, pokud se nejprve rozdrtí nebo nastrouhá a smíchá například s travním šrotem. Dobrý kompost je z listů opadaných a sklizených na podzim, měly by se však nejprve smíchat s jiným materiálem.

V žádném případě do kompostu nepřidávejte jehličí a ořechové listy.

Při zakládání kompostu nejprve dobře obrobte půdu na vybraném místě, aby se do ní mohli rychle dostat žížaly.

Kompost budujte do výšky asi 100 až 150 cm, s rovnými stěnami a mírně proláklým vrchem, nebo na to použijte nádoby k tomu určené.

Obsah se musí udržovat vlhký a musí umožnit dostatečně ohřál a semena plevelů se v něm zničili. Čím rychlejší je ohřev, tím dříve by se měla masa obracet a promíchávat.

Terpentýnová pryskyřice, která se smývá z jehličnatých stromů, zpomaluje kvasné procesy. Bříza v blízkosti kompostu pomáhá fermentaci, dokonce i tehdy, když její kořeny proniknou do kompostu. Nejlepší však je, pokud je vzdálená asi 2 metry.

Organická hnojiva - kompost

Kompost je vhodný prozeleninu

V podstatě vysoká teplota a vlhkost jsou nezbytné tvorbu kompostu

  • Pomoci si můžeme přikrytím kompostu černou vodopropustnou plachtou, která ho bude zahřívat od slunce.
  • Může být i černá fólie – ale umístěna tak, aby kompost mohl po bocích volně dýchat.
  • Umístěním kompostu na slunce, pokud chceme proces urychlit, ale v tom případě musíme kompost udržovat vlhký a to jeho zavlažováním.
  • Přidáním hlíny, která urychlí celý proces díky půdním bakteriím.
  • Nezapomínejme kompost z času na čas převracet, aby se do něj dostával kyslík.
  • V případě, že kompostu nemáte dostatek nebo nemáte prostor pro vytvoření kompostoviště, použijte vermikompost nebo výluh z vermikompostu, vytvořený pomocí kalifornských žížal, který si můžete volně zakoupit.