Monilióza ovoce (Monilinia fructicola) je najčastější plísňové onemocnění postihující květy a ovoce maruněk, třešní, broskví, nektarinek a mandloní.
Monilióza ovoce– Monilinia fructicola přezimuje v mumifikovaném ovoci na stromě, na zemi a taky na infikovaných větvičkách
Monilioza ovoce na jaře infikuje květy a následně roste zpátky do malých větviček, kde vytváří bulky, které následně zabíjí stonky květů. Při tomto vážném onemocnění je usmrcené velké množství stonků spolu s květmi. Mrtvé květy zůstávají na stromech často připevněné až do léta. Vyvíjející se anebo zralé plody vykazují kruhové anebo hnědé skvrny, které se šíří velkou rychlostí po povrchu a na shnilých plochách vznikají světlé spóry. Shnilé pletivo zůstává pelativně pevné a suché.
Spóry moniliózy jsou přenášené větrem, deštěm a hmyzem na další otevřené anebo neotevřené květy a mladé výhonky. Jestliže je na pvrchu květu přítomná voda- ať už z deště, rosy anebo ze zalévání, spóry můžou klíčit a pronikat dále do stromu. K vývoji nemoci dochází v širokém rozdahu teplot a květy se mohou infikovat od otevřených puků až po okvětné lístky. Za příznivých podmínek se monilióza ovoce ryhle šíří a může zničit celou úrodu.
Monilióza ovoce- Jak sa proti ní bránit biologicky?
- Je-li to možné, volte odrůdy odolné vůči monilióze ovoce.
- V malých sadech můžeme moniliózu udržet pod kontrolou tím, že okamžitě odstráníme infikované části.
- Je důležité pohrábat a odstránit jakékoli spadené ovoce anebo jeho zbytky zpod stromků.
- Stromy z času na čas ořežte, aby se tak zlepšila cirkulace vzduchu.
- Stromy zalívejte ke kmenu, zabráníte tím zbytečnému smáčení kvetů, listí a plodů.
- Po řezu stromů používejte Dendrosan balzám, Dendrosan vosk anebo Arbosan balzám na ošetření všech poranění a ran, jako ochranu před hmyzem a nemocemi.
Jaké ekologické přípravky zvolit při ochraně stromů?
Fungicidy na bázi mědi anebo síry aplikujte jednou za 7 až 10 dní na napadené stromy od začátku kvetení, až do konce vegetačního období. Postřiky aplikujte pozdě večer v době, kdy se již aktivita opylovačů ustálí na minimum a teplota klesne pod 25°C. Při práci se sírou a mědí používejte ochranné prostředky jako rukavice, brýle a dlouhé rukávy.
Jako základ ochrany slouží měďnaté a sírnaté přípravky Kocide 2000, CuproTonic, Controlphyt Cu a Thiovit Jet..
Na ochranu před moniliózou můžeme použít i Alginure, krerý podpořuje odolnost rostlin proti napadení houbovými nemocemi. Obsahuje extrakt z mořských řas, rostlinné aminokyseliny, algináty a fosfáty. Používejte preventivně. Sníženou dávku můžete míchat s přípravky s obsahem síry a mědi.
Na obdobném princípu funguje i přípravek Chitopron, který působí jako rostlinný elicitor a zvyšuje odolnost rostlin vůči houbovým nemocem. Obsahuje chitosan, který se získává z chitinu. Chitin se extrahuje ze skeletů krevet a krabů. Nepoužívejte jej v době květu!
Na podobném princípu jako Chitopron funguje i přípravek Imunofol.
Všechny produkty můžete zakoupit u nás v e-shopu. Všechny přípravky jsou přátelské vůči Typhlodromus pyri. Nepřekračujte dávkování a postupujte vždy podle návodu.