Rakovinné bakteriální odumírání peckovin se nazývá také apoplexie – nebo mrtvice meruněk. Můžeme se setkat i s pojmenováním náhlé vadnutí broskví, mrtvice stromů nebo klejotok.

Jak se zbavit rakovinného bakteriálního odumírání stromů za pomoci přírodních technik?

Bílé bakterie se nejčastěji vyskytují na třešních a švestkách, ale mohou napadat i meruňky, 

broskve a mnoho dalších druhů peckového ovoce. Pokud spozorujeme na kmeni nebo větvích vytékající medovou klejovou hmotu podobnou jantaru, můžeme s určitostí potvrdit, že strom je napaden touto bakterií.

Když stromy začínají na jaře aktivní růst, pozorujeme, že z těchto poraněných oblastí vytéká kyselá voňavá hmota v barvě medu. Tato hmota později ztmavne jako okolní zdravá kůra, ale podkladová tkáň bude vlhká, červenohnědé až černé barvy.

Bakterie, která způsobuje mrtvici peckovin se nazývá Pseudomonas syringae

Bakterie Pseudomonas syringae vstupuje do stromů prostřednictvím poraněné kůry nebo přes již existující rány po prořezávání. Poranění mrazem v zimním období může na jaře způsobit další infekce. Bakteriální infekce způsobující mrtvici se vyskytují během podzimu, zimy a brzy na jaře (během chladného a vlhkého počasí) a šíří se deštěm, vodou a právě nevhodně načasovaným prořezáváním.

Dalším patogenem při šíření této bakteriální rakoviny je houba Leucostoma cincta

Houba Leucostoma cincta snadno pronikne do odumřelé kůry a to hlavně v období vegetačního klidu. Velmi brzy se na této kůře objeví černé čočkovité plodničky vyrůstající zpod kůry. Infekce se může šířit askosporami i konidiemi. Pokud podhoubí nepřeroste v místě infekce celým obvodem větve, větev vegetuje. Když už je poškozen celý obvod, nastává porážkové vadnutí a schnutí všech částí větve nad místem infekce.

Jak se biologicky bránit proti houbám a bakteriím způsobujícím rakovinné bakteriální odumírání stromů?

Rakovinné bakteriální odumírání stromů u peckovin můžeme s určitým úspěchem léčit i fungicidy na bázi mědi.  Výsledky však nejsou 100 %. Doporučujeme je používat jako součást celkové biologické ochrany o ovocné stromy.

Měďnaté přípravky kombinujte s produktem Chitopron, který působí jako rostlinný elicitor a zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým ochorením. Obsahuje chitosan, který se získává z chitinu. Chitin se extrahuje ze skeletů krevet a krabů. Nepoužívejte v čase květu!