Plíseň šedá (Botrytis cinerea), která se vyskytuje na širokém spektru rostlin je plísňové onemocnění, které se rychle šíří a to především při vlhkém a chladném počasí.

Šedá plíseň – Jak ji identifikovat a léčit?

Příznaky nemoci se objevují jako šedě zbarvené měkké, kašovité skvrny na listech, stoncích, květech a taky plodech. Skvrny mohou být pokryté povlakem šedých hub a to především v případě vysoké vzdušné vlhkosti. Ovoce nebo rostliny se scvrkávají a hnijí. 

Choroby rastlínŠedá plíseň se vyskytuje často těsně nad zemí, v hustém porostu rostlin a taky v hustě zarostlé koruně stromů. Prvně se vyvíjí na již uvadlých květech rostlin, ale později se rychle rozšíří i do dalších částí rostliny. Onemocnění se může vyskytnout i ve skladovacích prostorách, kde způsobuje hnilobu plodů ovoce a zeleniny. 

Šedá plíseň přezimuje na rostlině, v půdě nebo na povrchu půdy ve formě sklerocií. Spóry se začínají vyvíjet, když mají optimální podmínky. ty vyžadují chladné teploty kolem 7-15°C a vysokou vlhkost nad 93%. Přenášejí se větrem nebo při dešti se odrážející vodou na květy a mladé listy, kde klíčí a vstupují do rostliny. Klíčící spóry jen zřídka proniknou přímo do zeleného a zdravého pletiva rostlin, můžou ale vstupovat do již vytvořených ran na rostlinách a stromech. Obzvlášť náchylné k infekci jsou odřezky rostlin. 

Plíseň šedá. Jak se před ní biologicky chránit?

  • Prořezáním a provzdušněním koruny ovocných stromů. Plíseň šedá na jahodníku.
  • Zlepšením cirkulace vzduchu mezi rostlinami.
  • Nedoporučujeme přehušťovat porost rostlin.
  • Nezapomeňte si po každém řezu dezinfikovat své nůžky na stříhání máčením v dezinfekčním roztoku při již napadených rostlinách.
  • V případě, že pěstujete rostliny v interiéri anebo ve skleníku a nemůžete zabezpečit dostatečné větrání, použijte malý ventilátor na zlepšení proudění vzduchu. 
  • Udržujte půdu pod rastlinami čistou a nenechávejte rostlinný odpad. 
  • Pod rostliny přidávejte dostatečné množství organického kompostu.

    Plíseň šedá na malinách

  • Mulčování zabrání šíření spór plísní na květy a listy při srážkách a zalévání, jelikož pohlcuje vodu a dále ji neodráží spolu se spórami plísní.
  • Po zalévání v brzkých ranních hodinách nechte rostlinám čas vyschnout počas dne. 
  • Nekompostujte napadené listy rostlin nebo stonky a na podzim důkladně vyčistěte zahradu, abyste zničili zimoviště spór plísní. 

Fungicidy na bázi mědi, draslíku a olejů pomohou chránit rostliny před spórami nemocí. Aplikujte je již na začátku kvetení a pokračujte každých 7-10 dní až do sběru. Fungicidní přípravky jsou zvláště účinné, když předpovědi počasí předpokládají dlouhé období chladného a vlhkého počasí. 

HF – Mycol  je účinný přípravek ze směsi rostlinných výtěžků a rostlinných olejů fenyklu, které zvyšují vnitřní odolnost proti padlí a šedé plísni. Zároveň působí i jako smáčedlo. Vynikajíce se s ním pracuje. je možné kombinovat ho s přípravkem Vitisan. Jeho levnější verze je Floravita Sio.

Vitisan obsahuje patentovaný vzorec hydrogenuhličitanu draselného, který se běžně používá v potravinářských výrobcích, a který při kontakte usmrtí množství nemocí rostlin a poskytne až 2 týdny zbytkové ochrany. Pro nejvyšší ochranu opakujte v 1- 2 týdenních intervalech. Vitisan způsobuje změnu pH na listech, čímž brání klíčení spór. Je ho taky možné míchat s měďnatými přípravky. 

S měďnatých přípravků můžete použít CuproTonic, Kocide 2000 aneb Controlphyt Cu. Při měďnatých přípravcích si dávejte pozor na ochrannou dobu.

Z draselných hnojiv lze použít Aquasilikat, který zvýšením pH na povrchu rostliny vytváří nevhodné podmínky pro růst mycelia a taky Power OF- K.