Drátovec je nebezpečný půdní škůdce. Škodí hlavně na bramborách a kořenové zelenině, ale velmi rád si pochutná i na čerstvých sazeničkách zeleniny, salátu a bylinek.

Tento nebezpečný škůdce napadá brambory, mrkev, červenou řepu, kukuřici, cibuli, cukrovou řepu, salát a všechny mladé sazenice rostlin

Zde je návod, jak bojovat proti drátovcům biologicky a bez použití chemických látek.

Drátovec je tvrdý štíhlý červ s lesklou kůží a třemi páry nohou hned za hlavou. Jsou žluté nebo hnědočervené barvy a zdržují se pod zemí.

Útočí na klíčící semena, kořeny, cibule a hlízy. Poškozené rostliny brzy vadnou a umírají. Na kořenech a v hlízách vykousávají důlky a hluboké chodby.

Rostliny v řadách vadnou a odumírají. V případě napadení se mohou objevit těžké, tenké a skvrnité plodiny.

Drátovec – jaký je jeho životní cyklus?Drátovec

Drátovec – larvy a dospělí jedinci přezimují v půdě. Brzy na jaře se samičí brouci vynoří z půdy, páří se a kladou vajíčka do podzemí.

Líhnutí probíhá v průběhu 2-4 týdnů a hned potom mladé larvy začnou svou cestu půdou při hledání potravy.

Larvy se živí v podzemí 2-6 let a většinou se jejich poškození vyskytují brzy na jaře, kdy ještě není půda dostatečně prohřátá.

Larvy se vyskytují na povrchu v pozdním létě a dospělé brouky se objeví na jaře. Vyvíjí se jedna generace ročně. Jejich životní cyklus trvá 1-6 let.

Biologická ochrana proti drátovci

  • Důkladní hluboká kultivace půdy vytváří nepříznivé podmínky pro kladení vajíček dospělými jedinci a vystavuje všechny fáze škůdce povětrnostním vlivům a přirozeným nepřítelem.
  • Při pěstování polních plodin použijeme mikrogranulované startovací hnojivo Novastar Basic, určený pro výživu rostlin, které podporuje tvorbu kořenového systému a růst rostlin. Také dodá potřebné složky N:P:K. Zlepšuje strukturu půdy a zvyšuje úrodu a její kvalitu. Také má vliv na půdní škůdce.
  • Můžeme vytvořit pasti z brambor, které umístíme do půdy, a tím do nich nalákat tyto škůdce, které následně zneškodníme. Prořezané brambory napíchneme na hole a ty schováme do půdy. Brambory zakopeme asi 2 cm pod povrch, takže hůl funguje jako držák. Po asi dvou dnech hole vytáhneme a drátovce zneškodnit.
  • Střídáme plodiny a to zvláště při organickém pěstování zeleniny, protože to pomůže snížit mnoho problémů s tímto škůdcem, které později vedou k používání pesticidů.
  • Použijeme prospěšné hlístice ENTONEM, které při výsadbě napadají a ničí rozvojové stadia škůdců v půdě.
  • Ptáci mohou spotřebovat velké množství larev. Vytvořte jim podmínky pro jejich udržení ve vaší zahradě v co největším množství.
  • Tip: Pokud je to možné, před výsadbou hlízy počkejte, dokud se půda zahřeje. Larvy upřednostňují chladné půdy a později po oteplení se stěhují hlouběji do země.
  • Tip: Při napadení mladých předpěstovaných sazenic je denně kontrolujeme a při náhlém vadnutí je urychleně vyjmeme z půdy. S největší pravděpodobností v nich najdeme drátovce, který je usmrtil. Na jejich místa vložíme nové rostlinky.