Vošky

MšiceMšice – Jak se jich zbavit? Tento sajvý hmyz zpozorujeme často v koloniích na nových rostlinách. Zde je návod, jak zlikvidovat mšice organicky bez použití toxických postřiků. Na celém světě existuje přibližně 4000 druhů mšic. V malém počtu obvykle nejsou škodlivé pro rostliny. Nicméně, těžké parazitární onemocnění způsobí, že listy se začnou vlnit, vadnout, žloutnout a stáčet se. Nastane všeobecný pokles celkové vitality rostlin.

Několik druhů mšic může přenášet nemoci rostlin a to zejména viry, které se dostávají do těla rostliny během vysávání jejich šťáv

  • Mšice jsou malé 1 až 4 mm dlouhé jedince.
  • Mají měkké tělo hruškovitého tvaru.
  • Mohou být zelené, žluté, hnědé, červené nebo černé v závislosti od druhu a jejich potravy.
  • Dospělé mšice jsou bezkřídlé, ale některým z nich mohou vyrůst i křídla, zvláště pokud jejich populace je značně vysoká.
  • Mají dvě tykadla jako antény na špičce hlavy.
  • Mšice vylučují velké množství lepkavé tekutiny známé jako medovice. Tato sladká limonáda kape na rostliny, přitahuje mravence a podpořuje růst plísní na listech.

Životní cyklus mšice

Na jaře bezkřídlá samice mšice z přezimujícího vajíčka brzy porodí mnoho nymf. Mladé nymfy se postupně zvětšují a do týdne se rodí mnoho dalších nymf. Tento postup se několikrát opakuje až vyústí do velké populační exploze.

Mšice

Mravenci a mšice

Vzhledem k tomu, že kolonie neúměrně roste, některé z nymf roztáhnou křídla a odletí do jiných hostitelských rostlin pro vytvoření nové kolonie. Na konci léta až začátkem podzimu okřídlení jedinci oplodňují samičky a ty kladou zimní vajíčka.

Mšice jsou přizpůsobeny k pasivnímu transportu větrem a vědí přeletět tímto způsobem značné vzdálenosti ve velkých výškách. Teplé a suché počasí podporuje výskyt mšic.

Horké léto jejich počet naopak redukuje. Díky střídání sexuálních a asexuálních generací a obrovskému reprodukčnímu potenciálu se rychle stávají rezistentní vůči pesticidům.

 

Jakou biologickou ochranu proti mšicím použít?

  • Mšice mají ve zdravém ekosystému mnoho predátorů, a proto je třeba je přilákat do naší zahrady a udržet je v ní.
  • Vyloučit používání pesticidů a omezit množství přezimujících mšic ve sklenících a zahradách.
  • Umístěte Žluté lepové destičky do porostu rostlin.
  • Preventivně použijte kapalné listové hnojivo PREV-B2 s obsahem boru.
  • Toto hnojivo omezuje napadení škůdci jako jsou mšice, kohoutky, molice, třásněnky a roztoči.
  • Nasaďte predátora Aphidius Coleman. Jedna samička Aphidius Coleman parazituje okolo 300 mšic. Samičky vosičky kladou svá vajíčka do mšic, kde proběhne celý vývoj larvy a kukly.
  • Použijte biologický insekticid NeemAzal, který zastavuje požerovou aktivitu škůdců již za několik hodin po aplikaci a za několik dní se populace dále nevyvíjí a kolabuje. Levnější varianta je Karanimba Mikro, doplněná o další složku, s menším množstvím nimbového oleje. Přípravek na bázi listového hnojiva obsahující nimbový a také karanja olej.
  • Vytvořte si výluh z quassiového dřeva. Toto dřevo pochází z tropického keře Quassia amara. Tento tropický keř Quassia amara ve svém dřevě obsahuje hořké látky quassin a neoquassin, které mají insekticidní účinky proti řadě škůdců kulturních rostlin.
  • Další biologické přípravky proti mšicím najdete zde: Biologická ochrana proti mšicím.

Nezapomínejte na mravence

Nezapomínejte na podstatu problému a tou jsou mravenci. Pokud si mravenci budou dále chovat mšice na rostlině, problém se nevyřeší. Proto použijte Lepové pásy na stromy a při silném výskytu mravenců ničte jejich mraveniště. Mravenci se časem přestěhují jinam. Mraveniště vykopejte a zničte jim vajíčka. Dvě třetiny z mraveniště se nacházejí pod zemí. Opakujte, dokud neodejdou jinam. Můžete použít i prospěšné hlístice Steinernema feltiae v produktu Entonem. Po aplikaci se mravenci odstěhují na jiné místo.