Molice

Molice – tento malý savý hmyz si vyvinul rezistenci vůči mnohým syntetickým pesticidům. Zde je návod, jak se zbavit molice biologickým způsobem šetrným k okolnímu prostředí.

Molice – jak je identifikovat 

Molice většinou napadají pokojové rostliny a rostliny pěstované ve sklenících a foliovnících. Molice skleníková – Trialeurodes vaporariorum je malý savý hmyz, který se často vyskytuje ve velkých množstvích na spodní straně listů.

Pokud jsou na napadených rostlinách rušeny, okřídlení dospělí jedinci se sdružují do hustých mračen nad porostem. Nymfy i dospělí jedinci poškozují rostliny vysáváním šťav z rostlin a způsobují zakrnělý růst, žloutnutí listů a nižší výnosy.

Molice

Molice

Rostliny se stávají slabé a náchylné na choroby. Stejně jako mšice, i molice vylučují medovici, od níž jsou rostliny prorostlé černou hnilobou. Jsou také zodpovědné za přenos několika rostlinných virů. Mravenci se krmí jejich medovicí a proto budou chránit tohoto škůdce před jejimi přirozenými nepřáteli.

Napadají brambory, okurky, rajčata, papriky, lilek, dýně, cukety, fuchsie, révu a mnoho dalších rostlin.

Dospělí jedinci se sněhobílými křídly, podobní molům, dorůstají do velikosti asi 2 mm. Jsou snadno rozpoznatelné a často se nacházejí v blízkosti vrcholů rostlin nebo na konci stonku. Bezkřídlé nymfy jsou zploštělé a oválné. Později se připoutají ke spodní straně listů a začnou vysávat svého hostitele.

Molice skleníková a její životní cyklus


Mladé nymfy molice přezimují na listech hostitelské rostliny. Za pozdního jara dospělé samice nakladou 200-400 vajíček na spodních i horních listech. Z vajíček se líhne během 5-10 dnů první instar larev, které se podobají malým červům a jsou nazývány prohledávači, nakolik se přesouvají kousek od vajíčka na krmení.

Zbývající nymfy 2., 3. a 4. stupně se nepohybují. Později se celý cyklus opakuje. Molice vytváří velké množství generací za rok. Molice se vyvíjejí z vajíček přibližně 25 dní, v závislosti na teplotě. Dospělí jedinci mohou žít jeden až dva měsíce.

Poznámka: Všechny vývojové stádia jsou snadno přehlédnutelné. Obvykle jsou světlé, téměř průsvitné, a splývají s barvou listu, ke kterému jsou připojeny.

Biologická ochrana proti molicím

  • Žluté lepové destičky jsou užitečné pro monitorování a potlačování dospělé populace.
  • Můžete použít silný proud vody a škůdce takto z části zlikvidovat smytím z povrchu rostlin.
  • Umožnit jejich přirozeným predátorům usídlit se ve skleníku nebo ve fóliovníku. Jejich přirozenými predátory jsou larvy berušek a zlatooček, které se živí jejich vajíčky a ničí nymfy a kukly.
  • Ve větších sklenících nasaďte predátora Amblyseius swirskii – dravého roztoče o velikosti 0,5 mm. Vyhledává, napadá a vysává larvy třásněnek a molic. Dospělý roztoč denně vysaje asi 3 larvy třásněnek.
  • V menších sklenících nasaďte predátora Encarsia formosa, drobnou parazitickou vosičku o velikosti asi 0,6 mm. Samice kladou vajíčka do larev molic. Jedna samice Encarsia formosa naklade 10 až 15 vajíček za den. Celkem až 300 vajíček.
  • Použijte přírodní insekticid SpinTor získaný fermentační činností bakterií Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. SpinTor působí jako požerový a kontaktní insekticid a dosud nebyla prokázána rezistence škůdců k tomuto přípravku a ani křížová rezistence s jinými účinnými látkami. K úhynu škůdců dochází po několika hodinách. Pozor, není to selektivní přípravek! Při kontaktu zahubí vše, i prospěšné organismy a opylovače!
  • Preventivně použijte kapalné listové hnojivo PREV -B2 s obsahem bóru, na bázi pomerančového oleje nebo hnojivo BorOil. Toto hnojivo omezuje napadení škůdci jako jsou mšice, kohoutky, molice, třásněnky a roztoči.
  • Použijte selektivní insekticid NeemAzal, který zastavuje Požerová aktivitu škůdců již za několik hodin po aplikaci a za několik dní se populace dále nevyvíjí a zkolabuje. Levnější varianta je Karanimba Mikro, doplněná o další složku, s menším množstvím nimbového oleje. Přípravek na bázi listového hnojiva obsahující nimbový a také karanja olej.
  • Použijte speciální kapalné kokosové mýdlo Cocana pro zemědělské použití, které poškozuje buněčnou stěnu mikroorganismů a vnější kostru těla škodlivého hmyzu vysušením. Nepoužívat, pokud již jsou nasazeny plody.
  • Vytvořte si výluh z quassiového dřeva. Toto dřevo pochází z tropického keře Quassia amara. Tento tropický keř Quassia amara ve svém dřevě obsahuje hořké látky quassin a neoquassin, které mají insekticidní účinky proti řadě škůdců kulturních rostlin.