Mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová – nebo mandelinka obecná je dobře známá pro svou schopnost vyvinout rezistenci vůči mnoha insekticidům, za což je považována za jednoho z nejzávažnějších zahradních škůdců v biologické ochraně.

Mandelinka bramborová – jak ji poznáme?

Mandelinka bramborová

Larvy mandelinky bramborové

Dospělí jedinci, i larvy se živí listy rostlin a dokáží zcela zničit celou úrodu, pokud neaplikujete žádnou biologickou ochranu. Pokud nijak nezakročíme, může se výrazně snížit výtěžek až o 30 až 50% a v některých případech může dokonce mandelinka bramborová zcela zničit rostliny. Napadají také rajčata, papriky a lilek.

Dospělí jedinci dorůstají až do délky 2 cm. Jsou to zaoblené žlutooranžové brouky s černými pruhy na svých křídlech a s černými skvrnami těsně za hlavou. Larvy jsou červené s černou hlavou a černýma nohama, někdy žlutavě červené nebo oranžové se dvěma řadami černých skvrn na každé straně těla.

Životní cyklus mandelinky


Brouci přezimují v půdě a do zahrady přicházejí na jaře. V tomto okamžiku, nemají dostatek energie na let a při

Mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová

hledání vhodných hostitelských rostlin se přemisťují po zemi. Samičky kladou oranžovožluté vajíčka ve shlucích na spodní straně listů.

Po 4-15 dnech (v závislosti na teplotě) dochází k líhnutí, a žravé larvy začnou spásat listy po dobu až jednoho měsíce.

Když už jsou zralé, vniknou do půdy a tam se zakuklí, o 5-10 dní později se stávají dospělými jedinci. Vytvoří 1-2 generace každý rok.

 

 

Mandelinka bramborová – biologická ochrana

  • Je-li to možné pěstujte rezistentní odrůdy rostlin.
  • Pěstujte brambory spolu s křenem. Křen odpuzuje mandelinku bramborovou.
  • V časných ranních hodinách, setřeste dospělé brouky z rostlin na zem na tkaniny a zachycené škůdce vhoďte do mýdlové vody.
  • Zabraňte pohybu přezimovaných dospělých jedinců a to mulčováním alespoň 6 až 9 cm hlubokou vrstvou čisté slámy nebo sena, jakmile se objeví rostliny.
  • Podpořte užitečný hmyz, jako jsou, například, berušky, zlatoočka a vosy, které se živí vajíčky a mláďaty v larválním stádiu. Také ptáci a bažanty konzumují tyto brouky.
  • Prospěšné hlístice Steinernema feltiae aplikujte na půdu a ty budou úspěšně útočit na vývojová stádia rozvíjející se v půdě. Zároveň likvidují i ​​nepříjemného drátovce.
  • Použijte biologický postřik NeemAzal, který zastavuje požerovou aktivitu škůdců již za několik hodin po aplikaci a za několik dní se populace dále nevyvíjí a zkolabuje. NeemAzal působí jen na savé a žravé škůdce.
  • Použijte přírodní produkt SpinTor získaný fermentační činností bakterií Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Dosud nebyla prokázána rezistence škůdců k přípravku SpinTor a ani křížová rezistence s jinými účinnými látkami. K úhynu škůdců dochází po několika hodinách. Pozor, není selektivní! Používat až v podvečer!
  • Po sklizni je  potřeba půdu zorat a takto zabránit přezimování brouků.