Strupovitost jádrovin napadá převážně jabloně a hrušně. Strupovitost jabloní způsobuje houba Venturia inaequalis a strupovitost hrušní houba Venturia pirina. Její šíření podpořuje především deštivé počasí.

 Jak identifikovat a kontrolovat strupovitost jádrovin 

za pomoci těchto osvědčených organických a přírodních metod

Strupovitost jádrovin je závažná nemoc jabloní a hrušní, která napadá listy i plody. 

Plísňové onemocnění vytváří na horním povrchu listů světlě žluté anebo olivově zelené skvrny. Na spodni strané listů se můžou objevit tmavé sametové skvrny. Nakažené listy se kroutí, vysychají a můžou opadat už začátkem léta.

Strupovitost jádrovin na jabloni

Strupovitost jádrovin má podobné příznaky na plodech i na listech. Strupovité skvrny pronikají do hloubky a uprostřed nich se nachází spóry hub. Když tyto skvrny dozrávají, vytvářejí hnědé strupy. Infikované ovoce se deformuje a může praskat, co umožní vstup dalších sekundárních organismů. Těžké plody mohou opadat už na začátku jejich vzniku. 

Strupovitost jádrovin přezimuje na listech a v půdě 

Rozvíjení strupovitosti jádrovin podpořuje mokré a chladné počasí, které se obyčejně vyskytuje na jaře a začátkem léta.  

 

Spóry plísní jsou přenášené větrem a deštěm. V době silného deště se odráží voda od země a plísňové spóry se takto dostanou na květy, listy anebo plody. 

Počas vlhkých nebo deštívých období jsou novo vytvořené listy náchylné k infekcím. Čím déle busou listy vlhké, tím bude infekce závažnější. 

K uvolnění spór dochází od dubna do června, proto jsou tyto měsíce rozhodujícím obdobím v boji proti strupovitosti. 

Strupovitost jádrovin se rychle šíří při teplotě mezi 12,5 °C – 23,5 °C. V případě teplého počasí bez srážek počet infekcií výrazně klesá. Naopak, při deštivém a vlhkém počasí stoupá a může tak zničit celou úrodu jablek anebo hrušek výrazným znehodnocením plodů. 

Strupovitost  jádrovin. Jak se proti ní biologicky bránit? 

  • Pokud je to možné, vyberte si odrůdy odolné vůči strupovitosti jádrovin. Strupovitost jádrovin na jabloni
  • Pohrabat a zničit popadané listí, aby se zneškodnily spóry plísní, které jsou již připravené na opětovné spuštění nemoci další jaro. 
  • Stromy zalévat ve večerních nebo v brzkých ranních hodinách. 
  • Rozložte vrstvu kompostu a slámy dále od kmene tak, aby přikryla půdu a zabránila rozptylu plísňových spór při dešti 

Z biologických přípravků na strupovitost jádrovin můžete použít tyto přípravk na ochranu rostlin 

Abyste dosáhli co nejvyšší úspěšnosti, aplikujte měďnatý přípravek Kocide 2000, CuproTonic alebo Controlphyt Cu 14 dní před obvyklým projevením příznaků. Ideálně v kombinaci s PREV-B2. Případně začněte s aplikací ihned, jakmile se onemocnění objeví poprvé a opakujte v 7 až 10 denních intervalech až do tvorby prvních plodů. 

Kapalní listové hnojivo PREV-B2 na báze pomerančového oleje, s vedlejším účinkem proti houbovým nemocem a škůdcům, omezuje napadení škůdci jako mšice, molice, svilušky, třásněnky a omezuje výskyt padlí a šedé plísně. Zároveň může být použito i jako smáčedlo.  

K meďnatým přípravkům lze přimíchat i Chitopron, který působí jako rostlinný elicitor a zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým nemocem. Obsahuje chitosan, který se získává z chitinu. Chitin se extrahuje ze skeletů krevet a krabů. Nepoužívejte jej v době květu! 

Na podobném princípu jako Chitopron funguje i přípravek Imunofol.

Jiným prostředkem je Vitisan, který obsahuje patentovaný vzorec hydrogenuhličitanu draselného, který se běžně používá v potravinářských výrobcích, a který při kontakte usmrtí množství nemocí rostlin a poskytne až 2 týdny zbytkové ochrany. Pro nejvyšší ochranu opakujte v 1- 2 týdenních intervalech. Vitisan způsobuje změnu pH na listech, čímž brání klíčení spór. Je ho taky možné míchat s měďnatými přípravky. 

Všechny produkty zakoupíte v našem e-shopu a všechny zmíněné přípravky jsou povoleny pro použití v organickém pěstitelství.