Krtek obecný – Talpa europea –  je savec, který se živí půdním hmyzem. Krt obecný dosahuje délky 15 -17 cm a váží okolo 65 – 120g. Jeho končetiny jsou krátké, ale silné. Široké dlaně jsou otočeny směrem dozadu, aby mu umožňovaly před sebou vytlačovat půdu. Krátké prsty jsou spojené a ploché, se silnými drápy.

Můžete se s ním setkat v celé Evropě kromě Skandinávie a Irska

Krtek má v podstatě šest prstů, podobně jako panda velká. Má nápadně dlouhý rypák, přičemž nosní dírky jsou na jeho spodní straně. Řídí se hmatem a čichem pomocí svého rypáku.

Oči jsou zakrslé a uši jsou bez boltců. Krtek má sice slabě vyvinutý zrak, má ale dobrý sluch a nadprůměrný čich.

Krtek obecný

Rovnoměrně černá sametová srst je krátká a jemná. Samice je větší než samec a jejich mláďata jsou šedě zbarvená.

Pohyb krtka je obvykle mnohem rychlejší, než si myslíme. Pohybuje se rychle nejen v chodbách pod zemí, ale i na povrchu země.

Období páření trvá od března do června. Samice v hnízdě po pěti týdnech březosti porodí 3-8 mláďat. Mláďata se rodí holá, bezmocná a váží pouze 3-4 gramy.

Mláďata krtka jsou kojení matkou do věku asi dvou měsíců. Po tomto dvouměsíčním období začíná žít nová generace nezávisle od rodičů.

Přebývá v lese, na otevřených prostranstvích, v zemědělských oblastech, v sadech a v zahradách. Krtci se vyhýbají oblastem s vysokou podzemní vodou, i když jsou dobří plavci.

Krtek obecný je velmi užitečný v boji proti zahradním škůdcům

Za jeden jediný den zužitkuje více než jeden a půl násobek své vlastní hmotnosti! Vzhledem k jejich velkému apetitu se ve větších počtech krtci objeví tam, kde je pro ně dostatek potravy. Pokud krtek nemá dostatek potravy rychle odejde.

Proto prosíme lidi, aby krtka v žádném případě nezabíjeli, pokud se u nich objeví

I když krtek vytvoří na krásném trávníku kopeček, stačí hlínu přenést do kompostu nebo použít na jiném místě. V sadech stačí kopečky hráběmi roztáhnout do stran.

Pokud nám přece krtek vadí, můžete použít dýmovnice, které ho z chodeb vyženou. V našem e-shopu pořídíte kvalitní dýmovnice s ricinovým olejem, které mu nijak neublíží.

Moji prarodiče to dělávali tak, že zacpali krtkovi všechny díry a nechali pouze dvě vedle sebe volné. Do jedné z nich hadicí pouštěli vodu, dokud krtka nevyplavili.

Pak jej mohli bezpečně přenést na jiné místo v lese. Buďte však připraveni, krtek je rychlý běžec.

Mějte na paměti, že jste si právě vyhnali ze zahrady pomocníka, který by vás za malou odměnu zbavil červů, ponrav, drátovců, medvídků, šneků a dalšího škodlivého hmyzu.

Právě tito hojní škůdci způsobují mnohem větší škody. Zároveň mějte na paměti, že krtek vám provzdušňuje půdu.

V průměru žijí na jednom hektaru pouze jeden nebo dva krtci

Krtci si budují pod zemí rozsáhlý tunelový systém. Krtek v žádném případě nezkonzumuje kořeny ani cibulky rostlin.

Krtek obecný při své práci sice uvolní nebo zlomí kořeny rostlin v zahradě, přičemž ty mohou vyschnout. Nicméně, to by ještě neměl být důvod krtka zabíjet. Hlavní potravou krtka jsou larvy škodlivého hmyzu, krtonožky, drátovci, hlemýždi, ještěrky, myši, žáby a jiné malé živočichy žijící pod zemí.

Bohužel krtek konzumuje i užitečné žížaly v půdě, které ochromuje a ukládá si je na horší časy. V podstatě krtek udržuje rovnováhu pod zemí. I takto funguje ekosystém. Nechte pracovat přírodu za vás. Naučte se s ní vycházet. Ušetří vám to mnoho starostí.