Mravenci v zahradě. Mravencovité rody (Formicidae) z této čeledi se nazývají mravenci. Jejich velikost je několik milimetrů až několik centimetrů. O mravencích je známo, že jsou sociální hmyz a žijí v obydlích, které nazýváme mraveniště.

Mravenci a člověk

V našich zeměpisných šířkách má zastoupení Mravenec faraon (Monomorium Pharaon) s charakteristickým červeným zbarvením. Považujeme ho za škůdce. Jeho potravou jsou naše potraviny.

Mravenec lesní (Formica rufa). Jejich dělnice jsou dvoubarevné, červené a tmavě hnědé. Vynikající zprávou je, že jejich potravou jsou mšice, hmyz a pavouci. Je využíván v boji proti škůdcům.

Mravenec obecný (Lasius niger) je klasický černý mravenec. Je nejčastěji se vyskytujícím mravencem v lidských obydlích. Je přítomen tam, kde se nacházejí i mšice.

 

Na rod Myrmica natrefíte v zahradách. Je to právě ten druh, který vás může opakovaně štípnout.

Mravenci ve vaší záhrádce

Začali jste si všímat zvýšeného výskytu mravenců ve vaší zahradě? Cítíte, že boj s nimi nebude lehký? Jejich přítomnost v zahradě je však zcela normální. Důvodem jejich přítomnosti je potrava a možnost ubytování, kterou jim poskytujete zdarma.

Výhody mravenců, které občas prohlížíme

Jsou potřební pro vaši zahradu, zásobují rostlinky a přivádějí jim živiny. Stejně tak i půdu jemně provzdušňují. Cestičky, které si vytvářejí pod zemí zajišťují proudění vzduchu a vody v zemi.

Přírodní boj proti mravencům

Ať už s mravenci bojujete v domě nebo v zahradě, či na zahradní cestičce, pojďte na to přírodní cestou.

Pokud ze svých rostlinek odstraníte savý hmyz jako jsou napr. mšice, mravenci by měli odejít i sami. Když zmizí zdroj potravy, tak zmizí i oni.

 1. Pozitivní je i přítomnost berušky tečkované, která se živí nežádoucím hmyzem. Pomůže vám v boji proti mšicím i mravencům. Především vyskytuje-li se ve větším množství
 2. Co může být pro mravence nepříjemné?
 1. Z produktů, které jsou dostupné na našem e-shopu to jsou:

Loxiran je insekticid obsahující přírodní pyrethrinChrysanthemum cinerariaefolium, pocházející z chryzantém.

Pokud mravence vysloveně nechcete ničit použijte Entonem – Steinernema feltiae. Hlístice Steinernema feltiae mravence vyženou na jiné místo. Je to ekologické a hlístice vám také vyčistí půdu od ostatních půdních škůdců. Při této variantě je potřeba půdu zavlažovat.

Zajímavosti o mravencích

 • Jsou efektivní pracovníci.
 • Predátoři ostatních druhů hmyzu a také jejich vajíček.
 • Na celém světě je více než 12 000 druhů.
 • Jsou přítomny všude, ale na Antarktidě byste je hledali marně.
 • Nemají uši ani oči.
 • Posílají chemické signály (feromony), které vypouštějí tělem a posílají tím odkaz ostatním mravencům.
 • Dokáží vzít na ramena 50-násobek své vlastní váhy.
 • Mají dva žaludky – jeden pro jejich vlastní potřebu, druhý obsahuje jídlo, o které se dělí s ostatními členy mraveniště.