Nazí plži, slimáci, plzáci. Co jsou zač? O co jim jde? Jak se jich zbavit ekologickým způsobem? Proč jich je tak mnoho ve vaší zahrádce? Jak si s nimi dát rady? Existují nějaké nezávadné způsoby? To vše si blíže rozebereme v následujícím článku.

Jak zjistíte, že v zahradě máte slimáky?

Nazí plži v zahradě patří do skupiny nepříjemných škůdců. Prozradí je jejich slizká stopa, kterou za sebou zanechávají a také okousané listy a plody. Ale pozor, během slunečního dne byste slimáky hledali marně. Rádi vylézají po dešti a právě tehdy je můžete snadno zpozorovat a manuálně vysbírat. Kromě vašich rostlinek a plodů mají rádi noc a vlhko. Je o nich známo, že velmi rádi pijí. Ale voda to není. Nikdy neodmítnou pozvání na pivo a smrtící hrozbou je pro ně sůl.

Posypávat je solí se ale nedoporučuje, protože si můžete takto snadno zasolit půdu. Je možné i vytvořit pivní pasti a slimáky z nich průběžně vybírat. Jako překážka jim také slouží ohnutý měděný plech.

Slimáci – jak na ne?

Existuje několik možností jak se zbavit těchto otravných nájemníků, kteří neplatí nájemné. My vám poradíme jak na slimáky, ať už v malé zahrádce nebo na velké ekofarmě.

Kachny, které jedí slimáky

Kachny, které jedí plzáky? Hmm. Zajímavé a zejména užitečné. Skvělá alternativa v boji proti plžům pro chovatele a příznivce domácích zvířat. Ale pozor, není to jen tak. Chov těchto kachen je koníček. Vyžadují každodenní péči. Pojďme se tedy blíže podívat na to jak to může fungovat.

  • Jedná se o kachny, které jsou masožravé.
  • Jsou to např. druhy khaki campbell či indický běžec.
  • Během teplé sezóny chodí po zahradě a systematicky slimáky vyjídají ze země.
  • Tento typ ochrany proti slimákům se využívá zejména na ekofarmách.
  • Samozřejmě se neuživí pouze sběrem slimáků, ale je třeba jim poskytnout i další potravu a častý přísun vody.

Nemaslug proti slimákům a hlemýžďům

Nemaslug jsou parazitické hlístice proti plzákům. Poskytují 6-týdenní ochranu. Aplikují se na jaře, když jsou slimáci ještě malí. Hlístice jsou přírodní a maximálně neškodné pro zvířata a děti. Aplikace je velmi jednoduchá. Stačí je jen smíchat s vodou a pokropit celou plochu. Jejich nevýhodou je však vyšší cena. Tento produkt ještě připravujeme.

Slimáci a Ferramol compact

Další dostupnou variantou je Ferramol compact. Obsahuje fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje v přírodě. Ferramol compact je vhodné rozsypat už při prvním zjištění výskytu plžů. Aplikujte ho rozházením mezi rostliny a kolem záhonů, snažte se aby granulky byly rozmístěné rovnoměrně. Nejúčinnější je aplikace večer, když plzáci opustí své úkryty. Dbejte na to, aby byl povrch zalitý, v takovém případě granulky nasají vlhkost a stanou se pro slimáky atraktivnější.

Pokud do následujícího rána granulky zmizí, je potřeba aplikaci opakovat. Použití tohoto přípravku neohrožuje děti, ani domácí zvířata či ježky. Tento produkt naleznete v našem e-shopu.

Na závěr malé okénko o slizkých nájemnících

  • Chutnají i ptákům (drozdi), rádi si na nich pochutnají a sami se obslouží, pokud se jedná o plochu s nízkou trávou.
  • Nepatří mezi hmyz.
  • Jsou to hermafroditi, to znamená, že jsou oboupohlavní.
  • Většina zahradních plzáků je šedé nebo tmavě hnědé barvy.