Zavíječ zimostrázový – Cydalima perspectalis je původem z východní Asie. První zaznamenaný výskyt byl v roce 2006 v Německu. Později se zavíječ zimostrázový začal šířit do dalších částí Europy. 

Zavíječ zimostrázový – Jak se ho zbavit?

Zavíječ zimostrázový – Vajíčka mají v průměru asi 1 mm a nacházejí se na spodní straně listů. Larvy jsou přibližně 1-2 mm dlouhé. Už do čtyř týdnů od narození měří kolem 3 až 4 cm. Později se housenka zakuklí mezi dva ponechané listy, které obalí pavučinou. Dospělí motýli jsou obyčejně bílí nebo světle hnědé barvy.

Zavíječ zimostrázový

Zavíječ zimostrázový

Líhnou se dvě až tři generace a to od dubna až do září. V teplejších oblastech Evropy dosáhne zavíječ zimostrázový i čtyři generace ročně.

Pokud napadnou zimostráz – (buxus) požírají ho od prostředku, proto je potřeba včas zpozorovat požer a urychleně biologicky zasáhnout. Na trhu je jediný účinný postřik na biologické bázi- Bacillus thuringiensis kurstaki.

Tyto malé bakterie vylučují z těla toxiny a ty jsou po pozření ve střevech housenky aktivovány a následně dochází k poškození střevní stěny housenky, která během několika desítek minut přestává požírat a během 2 až 3 dnů zahyne.

Toto působení je omezeno pouze na housenky motýlů, takže bakterie nejsou škodlivé pro další hmyz ani pro člověka.

V podstatě už po dvou postřicích v 10-denních intervalech lze tímto způsobem zimostráz – (buxus) zachránit před zavíječem zimostrázovým.

Zavíječ zimostrázový– jak biologicky zasáhnout

Samozřejmě, můžeme použít i chemický postřik, ale jeho účinnost není dostatečná, protože působí jen na dospělé jedince a larvy. No neřeší vajíčka a kukly. Hlavně při nedostatečném smáčení celého zimostrázu. Proto se vyvine další generace ještě v tomtéž roce a obyčejně zavíječ zimostrázový přezimuje v porostu. Nic mu proto nebrání už za časného jara opět založit novou generaci. Bohužel, poškození zimostrázu po vícenásobném chemickém ošetření je zjevné. Rostlina je bledá a ztrácí svůj lesk.

Larvy zavíječe zimostrázového požírají listy a mladé výhonky zimostrázu. Mladé larvy požírají pouze horní část listů. Přesto listy napadeny zavíječem zimostrázovým vadnou a vysychají. Starší larvy sežerou, co zůstane a obyčejně nechají už jen středovou část listů. Po tomto požeru buxus hyne.

Vzhledem k tomu, že v Evropě zavíječ zimostrázový nemá přirozené predátory, způsobuje značné škody v okrasných zahradách.

V Asii je jeho predátorem například asijský sršeň – Vespa velutina, postrach evropských včelařů, jelikož ten klepe na dveře jižní Francie již od roku 2004 a každoročně se mu povede zvětšit svou působnost v průměru o 100 km každým směrem. Stačilo jedno dovezené hnízdo těchto sršňů v kontejneru spolu s bonsajemi z Číny a další pohroma je na cestě. 

Lepinox

Lepinox plus proti housenkám

U nás je dostupný postřik s bakterií Bacillus thuringiensis kurstaki, pod názvem LEPINOX PLUS. Pro malopěstitele je dostupný právě LEPINOX PLUS v práškové formě. Ten je vhodné smíchat se smáčedlem AGROVITAL. Případně můžete použít listové hnojivo s přírodními oleji, například BorOil.

Lepinox plus: Bakteriální insekticid Lepinox patří do nové generace přípravků s účinnou látkou Bacillus thuringiensis. Toxín i bakterie pronikají do těla housenky, která během několika desítek minut zastavuje požer a během 2-3 dní zahyne.