Smutnice si většinou přineseme domů spolu se substrátem nebo novými rostlinami. Proto je důležité kupovat kvalitní substrát a zdravé rostliny. Smutnice mají v oblibě vlhkou půdu.

Použijte nematody Steinernema feltiae proti smutnicím

Nematody, mohou parazitovat širokou škálu hmyzích škůdců. Existují různé druhy a kmeny s rozdíly v účinnosti. Nematody Steinernema feltiae se používají proti smutnicím. Konkrétně na jejich larvy žijící v půdě.

Po aplikaci háďátka aktivně vyhledávají svou kořist a proniknou přes ústní nebo respirační otvory. Jakmile se dostanou dovnitř, začnou se živit vnitřnostmi své kořisti a vylučovat bakterie. Tyto bakterie se začnou šířit uvnitř hostitele a měnit hostitelské tkáně na produkty, které nematody snadno zkonzumují.

Napadené larvy smutnic zemřou během několika dní. Larvy smutnic se změní na žluté až světle hnědé a stávají se slizkými a dehydrovanými. Růst populace hlístic v hostiteli závisí na dvou faktorech: počet infekčních hlístic, které pronikají do larev smutnic, a množství larev v půdě.

Samice hlístic Steinernema feltiae mohou naklást až 200 vajíček. Samice smutnic umístí vajíčka do hostitele, ale když už není dostatek larev smutnic, tak se plod z vajíček vyvine uvnitř samice hlístic. Z vajíček, z nichž se vylíhnou nové nematody, se rychle šíří a rostou. Několik tisíc hlístic nakonec opustí hostitele a okamžitě začne hledat novou kořist.

Aplikací hlístic Steinernema feltiae se prakticky během několika dní zbavíte smutnic

Smutnice – drobné mušky, poletující v domácnosti a především v okolí květináčů, které jsou považovány spíše jen za otravné než za škodlivé. Nicméně realita je jiná. Larvy smutnic se vylíhnou z vajíčka, z nichž začnou vylézat asi 3 – 5 mm dlouhé tenoučké larvy – bílé barvy s černou hlavičkou. Ty se živí vysáváním kořenových vlásečnic a právě ty dopravují do rostliny potřebné živiny a vláhu.

Rostlina prakticky nemá šanci tvořit nové vlásečnice, neboť ty jsou téměř okamžitě zničeny larvami smutnic. Při zalití nádoby s rostlinou dojde k promáčení substrátu. Substrát se stane lepkavým a těžkým. Rostlina nemá přístup vzduchu ke kořenům a následně na to dojde k jejímu oslabení, a také k napadení jinými škůdci, což má za následek v konečném důsledku její úplné zničení a nám nezbývá, než ji vyhodit. Jelikož taková rostlina se stává přímým nebezpečím pro ostatní rostliny a většinou je v tak žalostném stavu, že už ani nemá smysl ji zachraňovat.

Smutnice si většinou doneseme domů spolu se substrátem nebo novými rostlinami. Proto je důležité kupovat kvalitní substrát a zdravé rostliny. Chemické přípravky nezabírají, protože ty řeší, co se děje na povrchu. To znamená, že zabíjejí dospělé smutnice, ale ne jejich larvy. Proto se po chemickém postřiku stále vylíhnou další smutnice.

Parazitické hlístice proti smutnicím

Steinernema feltiae – parazitické hlístice proti larvám smutnic. Parazitické hlístice v invazném stádiu se v půdě aktivně pohybují a čichem vyhledávají hostitele. V uhynulých larvách se hlístice dále množí a tím zajišťují trvalejšíbiologickou ochranu.

Způsob aplikace: Zálivkou nebo postřikem na dobře navlhčený substrát při min. teplotě substrátu nad 12 ° C. Ideální teplota substrátu je mezi 15 – 25 ° C.

Objednej ZDE!