Škvor obecný (lidově také ucholák, ušák, štipka) – asi každý z nás se již setkal se škvorem – Dermaptera, který na nás vyskakuje z různých štěrbin. Nejčastěji škvory najdeme při sklizni meruněk a broskví, v štěrbinách domů, pod cihlami, kameny a ve starém dříví. Škvor obecný na nás také vypadne z trubek ponechaných na zemi v zahradě.

Škvor obecný – Jak ho poznáte?

Na ocase mají dva výrůstky, připomínající klepeta, kterými se brání a také si nimi přidržují partnera při páření. Hlava je plochá s viditelnými kousadly a velkými tykadly. Škvor dorůstá do délky 5 až 25 mm. Má protáhlé tělo a rychle před námi utíká. Na našem území žije 6 druhů škvorů. Nejznámější je škvor obecný – Forficula Auricularia.

Samice staví na podzim podzemní komůrky, kde společně se samečkem přezimují. Hned na jaře nakladou 20 až 80 vajíček. Vylíhlé mláďata škvorů se podobají dospělým, jsou ale menší. Samička aktivně chrání své mladé.

Škvor obecný

Škvoři jsou aktivní hlavně v noci, kdy aktivně slídí za potravou. Jsou to všežravci, kteří sežerou vše, od mrtvého hmyzu, přes mšice, třásněnky, vajíčka motýlů, malé housenky a další hmyz. Žerou také malé rostliny a mohou také poškodit květy a plody ovocných stromů.

To však neznamená, že by kvůli těmto pár zničeným rostlinám a nakousaným meruňkám měli být našimi nepřáteli. Naopak, jsou to skvělí pomocníci, kteří nás zbavují škůdců, mrtvého hmyzu a hnijícího ovoce.

Na ovocných stromech jim můžeme vybudovat závěsné úkryty- různé prázdné trubky nebo keramické květináče pověšené vzhůru nohama a naplněné dřevitou vlnou, slámou a pilinami.

Ochrana škvorů

\stejně jako při výskytu ostatních predátorů platí omezení používání chemických postřiků v zahradě. Hlavně nepoužívejte postřiky obsahující akaricidy. Pozor. Neškodně vypadající postřik v modré krabičce, který zahrádkáři tak rádi používají a který se prodává pod názvem Jarní postřik, obsahuje akaricidy a s jejich pomocí na jaře zničíte všechny přezimující škvoři, berušky, Denivky, pavouci a užitečné organismy zimující v kůře vašich stromů.

S biologickou ochranou dokážete bojovat proti škůdcům a nemocem a získat zdravou potravu bez chemických pesticidů

Jako předjarní postřik použijte biologické postřiky na bázi mědi a olejů s přidáním látek jako bór, železo a zinek. Kocide 2000 + Prev B2, Cuprotonic + Prev B2 nebo Boro + FerrumOil. Proti roztočům, hálčivcům a vlnovníkům použijte dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Později v sezóně používejte preventivně proti chorobám postřiky na bázi síry, mědi, přírodních olejů, hub a bakterií. Prev B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chitopron, Fielder nebo další ekologické postřiky, které najdete v našem eshopu.

Proti savým a žravým škůdcům použijte NeemAzal, Prev B2, Wetcit nebo proti pilatce Quassia amara. Proti housenkám Lepinox plus.

 

S biologickými postřiky zacházejte opatrně. Nepřekračujte dávkování a nepoužívejte postřiky v silném větru a během dne. Postřik aplikujte brzy ráno nebo při západu slunce. Nikdy nestříkejte kvetoucí stromy za slunečního dne. Proti chorobám postřikujeme ihned po větším dešti nebo když spadne více než 20 – 30 mm srážek. Snažíme se nemocem předcházet a ošetřovat rostliny preventivně, ještě před vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmí převyšovat 25°C.