Užitočný hmyz

Zlatoočka

Zlatoočka obecná – Chrysopa patří do čeledi SíťokřídlýchNeuroptera. Dorůstá do délky 6 až 10 mm. Zlatoočka obecná má štíhlé tělo a průsvitná blanitá křídla s nápaditým žilkováním velikosti 2 až 3 cm. Malou hlavu s vypoulenýma očima a s párem dlouhých tykadel. Zbarvení nahnědlé, skvrnité nebo jasně zelené.

Zlatoočka – jak ji poznáme?

Larvy zlatoočky jsou 7 až 10 mm dlouhé s plochou malou hlavičkou, velkými kusadly a se třemi páry nožiček.

Zlatoočka – Chrisopa

Nejčastěji jsou hnědé, šedé a hnědozelené. Připomínají larvu berušky. Nejčastěji vyskytující se druh u nás je Zlatočka obecná – Chrysopa carnea.

Zlaoočky jsou dravci, živící se mšicemi, larvami much, malými housenkami, červci, roztoči, vrtalkami, motýly a také vajíčky jiného hmyzu. Jedna larva sežere během svého života 200 až 500 mšic nebo během jedné hodiny 30 až 50 roztočů.

Denně naklade zlatoočka až 20 vajíček a během svého života až 800 vajíček. Jejich larvální vývoj trvá 8 až 20 dní. Larva se zakuklí na rostlině. Přezimuje v kůře stromů a ve spárách budov.

Zlatoočka obecná – Jak ji chránit?

Vybudujte si v zahradě kus divočiny, bez zásahu. Úplně stačí pár metrů čtverečních divočiny. Podle velikosti zahrady. Ponechte v zahradě starý strom, kde může zlatoočka přezimovat. Vybudujte hmyzí hotel. Pokud máte hned za plotem divočinu, zcela postačí ji chemicky nestříkat.

Larva zlatoočky požírající mšici.

Nepoužívejte chemické postřiky v zahradě. Hlavně nepoužívejte postřiky obsahující akaricidy.
Pozor! Neškodně vypadající postřik v modré krabičce, který zahrádkáři tak rádi používají a který se prodává pod názvem Jarní postřik, obsahuje akaricidy a s jejich pomocí na jaře zničíte všechny přezimující zlatoočy, berušky, pavouci a ostatní užitečné organismy zimující v kůře vašich stromů.

 

S biologickou ochranou dokážete bojovat proti škůdcům a nemocem a získat zdravou potravu bez chemických pesticidů

Jako předjarní postřik použijte biologické postřiky na bázi mědi a olejů s přidáním látek jako bór, železo a zinek. Kocide 2000 + Prev B2, Cuprotonic + Prev B2 nebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočům, hálčivcům a vlnovníkům použijte dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Později v sezóně používejte preventivně proti chorobám postřiky na bázi síry, mědi, přírodních olejů, hub a bakterií. Prev B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chitopron, Fielder nebo další ekologické postřiky, které najdete v našem eshopu.

Proti savým a žravým škůdcům použijte NeemAzal, Prev B2, Wetcit nebo proti pilatce Quassia amara. Proti housenkám Lepinox plus.

 

S biologickými postřiky zacházejte opatrně. Nepřekračujte dávkování a nepoužívejte postřiky v silném větru a během dne. Postřik aplikujte brzy ráno nebo při západu slunce. Nikdy nestříkejte kvetoucí stromy za slunečního dne. Proti chorobám postřikujeme ihned po větším dešti nebo když spadne více než 20 – 30 mm srážek. Snažíme se nemocem předcházet a ošetřovat rostliny preventivně, ještě před vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmí převyšovat 25° C.