Berušky (lidově sluníčka) – Coccinella dorůstají do velikosti 1 až 9 mm. Často jsou pestře zbarvené a tečkované. Mohou být žluté, oranžové, bílé, černé a červené, oválného tvaru s krátkými tykadly. Larvy slunéček jsou dlouhé, většinou šedomodré až černé se světlými skvrnami.

Berušky – jako pomocníci v boji proti mšicím

Na první pohled připomínají malého krokodýla. Na našem území se vyskytuje více než 70 druhů berušek. Nejznámější je beruška sedmitečná- Coccinella septempunctata.

Larva lienky požiera vošky

Larvy i dospělé berušky jsou většinou dravé. Živí se většinou mšicemi, ale některé druhy napadají i červce, roztoči a vrtalky. Také požírají mycelia hub na rostlinách.

Každý druh se specializuje na jiný druh kořisti.

Dospělé berušky přezimují pod kůrou stromů, v suchém rostlinstvu, mezi skalami, v prasklinách domů a to často v početných společenstvích. Jsou to dobří letci a už za časného jara vyhledávají kolonie mšic na porostech.

Později kladou do výskytu mšic na listy vajíčka. Vajíčka jsou oválné, špičaté, lesklé a žluté. Obyčejně 5 až 50 kusů na jednom místě. Po týdnu se líhnou larvy, které okamžitě napadají mšice. Larva se vyvíjí až 20 dní, přičemž za ten čas zkonzumuje až 400 mšic. Později se larva zakuklí. Z kukly se vylíhne beruška, která hned vyhledává kořist a celý cyklus se opakuje. Dospělá beruška zkonzumuje denně 40 až 60 mšic. Jeden vývojový cyklus trvá přibližně 4 až 7 týdnů. Ročně se obnoví 1 a více generací. Záleží na druhu berušky.

Význam berušky v ekosystému

Lienky často zamedzujú väčšiemu premnoženiu škodcov. V záhradách a sadoch pomáhajú hlavne udržať voškypod prahom väčšej škodlivosti. Žiaľ väčšina záhradníkov už pri prvom výskyte vošiek siahne po chemickom ošetrení a zničí ich vajíčka a larvy. Keďže vyliahnutie larvy z vajíčka trvá viac ako týždeň, je potrebné už pri prvom výskyte biologicky zasiahnuť.

Ideálnym riešením je používaťPrev-B2, aleboWetcit ešte pred prvým výskytom. Pri silnejšom výskyte použite NeemAzal. Pozor – neprekračujte stanovené dávkovanie! V opačnom prípade dôjde k spáleniu listov. Tieto produkty pôsobia iba proti savým a žravým škodcom. Pre všetkých ostatných predátorov je postrek neškodný. Používanie jarovej vody, mydla a tabaku je neprípustné, vzhľadom k tomu, že tieto prípravky zabijú všetko živé na rastline. Aj larvy lienok. Tabak obsahuje navyše množstvo chemických látok a je toxický pre rastliny.

Ako udržať lienky v záhrade?

Berušky

Beruška a plsť Typhlodromus pyri

Berušky často zamezují většímu přemnožení škůdců. V zahradách a sadech pomáhají hlavně udržet mšice pod prahem větší škodlivosti. Bohužel, většina zahradníků už při prvním výskytu mšic sáhne po chemickém ošetření a zničí jejich vajíčka a larvy. Jelikož vylíhnutí larvy z vajíčka trvá více než týden, je potřeba již při prvním výskytu biologicky zasáhnout.

Ideálním řešením je používat Prev-B2 nebo Wetcit ještě před prvním výskytem. Při silnějším výskytu použijte NeemAzal. Pozor, nepřekračujte stanovené dávkování! V opačném případě dojde ke spálení listů. Tyto produkty působí pouze proti savým a žravým škůdcům. Pro všechny ostatní predátory je postřik neškodný. Používání jarové vody, mýdla a tabáku je nepřípustné, vzhledem k tomu, že tyto přípravky zabíjí vše živé na rostlině. I larvy berušek. Tabák obsahuje navíc množství chemických látek a je toxický pro rostliny.

Divoká zahrada je bránou pro pomocníky

Vybudujte si v zahradě kus divočiny, bez zásahu. Úplně postačí pár metrů čtverečních divočiny. Podle velikosti zahrady. Ponechte v zahradě starý strom. Vybudujte hmyzí hotel. Pokud máte hned za plotem divočinu, zcela stačí chemicky nestříkat.

Hlavně nepoužívejte postřiky obsahující akaricidy. Pozor! Neškodně vypadající postřik v modré krabičce, který zahrádkáři tak rádi používají, a který se prodává pod názvem předjarní postřik, obsahuje akaricidy a s jejich pomocí na jaře zničíte všechny přezimující berušky, zlatoočky, pavouci, škvoři a ostatní užitečné organismy zimující v kůře vašich stromů.

S biologickou ochranou dokážete bojovat proti škůdcům a nemocem a získat zdravou potravu bez chemických pesticidů

Jako předjarní postřik použijte biologické postřiky na bázi mědi a olejů s přidáním látek jako bór, železo a zinek. Kocide 2000 + Prev B2, Cuprotonic + Prev B2 nebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočům, hálčivcům a vlnovníkům použijte dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Později v sezóně používejte preventivně proti chorobám postřiky na bázi síry, mědi, přírodních olejů, hub a bakterií. Prev B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chitopron, Fielder nebo další ekologické postřiky, které najdete v našem eshopu.

Proti savým a žravým škůdcům použijte NeemAzal, Prev B2, Wetcit nebo proti pilatce Quassia amara. Proti housenkám Lepinox plus.

S biologickými postřiky zacházejte opatrně. Nepřekračujte dávkování a nepoužívejte postřiky v silném větru a během dne. Postřik aplikujte brzy ráno nebo při západu slunce. Nikdy nestříkejte kvetoucí stromy za slunečního dne. Proti chorobám postřikujeme ihned po větším dešti nebo když spadne více než 20 – 30 mm srážek. Snažíme se nemocem předcházet a ošetřovat rostliny preventivně, ještě před vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmí převyšovat 25 ° C.