Pavouci – na našem území žije víc než 900 druhů pavouků

Žádný z nich není nebezpečný pro člověka. Nejznámější pavouci jsou KřižáciAraneidae, s nápadným zbarvením a pruhováním, které spřádají velké a pevné sítě zachycené na kůlech.

Křižáci – Araneidae

Plachetnatky – Linyphiidae jsou malé, často se vyskytující pavouky, které na svých sítích přichycených všude ve vegetaci, visí hlavou dolů a čekají na svou kořist.

Plachtárky – pavúky druhu Linyphiidae

Snovačky – Theridiidae jsou malí až střední pavouci, připomínající křižáky, stavějící si trojrozměrné sítě blízko u země.

Pradiarky – pavúky rodu Theridiidae

Snovačky – pavouci rodu Theridiidae

PokoutníciAgelenidae jsou velké, až středně velké pavouky s hustým ochlupením, mramorovanou kresbou a dlouhýma nohama. Tkají si velké sítě s trubkou, do které se ukryjí.

V domácnostech, a to hlavně ve sklepích potkáme běžný druh Tegenaria domestica. V dutinách stromů a skal setkáme rezavě zbarvenou a velkou Tegenaria ferruginea. Na okrajích lesů je rozšířená Agelena labyrithica, která si na nízké vegetaci utká až půldruha metrovou síť s nápadným trychtýřovitým úkrytem.

Pokoutníci druhu Agelenidae

SlíďákovitíLycosidae jsou velcí hnědočerní pavouci, kteří volně pobíhají po zemi a půdě, přičemž samičky nosí na zadečku vajíčka. Později nosí na zádech vylíhlé mláďata. Tito pavouci mají 8 očí ve třech řadách. Přesto nejsou schopni vnímat dostatečně obrysy. Reagují však bleskově na každý pohyb.

Slíďákovití rodu Lycosidae

SkákavkovitíSalticidae: Najdeme je na vyhřáté půdě, stěnách budov a kmenech stromů. Jsou to malí, ale robustní pavouci se silnými a krátkými nohami. Tento druh sítě netká. Pohybuje se prudkými skoky a trhavým během.

Skákavkovité pavúky druhu Salticidae

Bežníkovití Thomisidae najdeme v květech, nebo na kůře stromů, kde čekají na svou kořist. Podobají se spíše malým krabům. Kořisti se zmocňují prudkým skokem.

Bežníkovité pavúky druhu – Thomisidae

Na našem území existují ještě další desítky druhů pavouků. Jejich způsob života je zajímavý. Samičky nakladou 100 až 1000 vajíček a ty zamotají do kokonu. Ten nosí s sebou, nebo ho hlídají. Mláďata se podobají dospělým pavoukům. Později se několikrát svlékají. Po krajině se často přemisťují větrem. Dospělí pavouci žijí 1 – 2 roky.

Pavouci – proč je chránit?

V podstatě se pavouků, stejně jako hadů, bojí každý. Někdo více, jiný méně. Někdo z nich má fobii, jiný je chová doma v teráriu. Přesto, mají pevně místo v přírodě a bez nich by se celý křehký život hmyzu doslova zhroutil. Právě oni udržují rovnováhu ve světě hmyzu. Jejich význam tkví v tom, že jsou to dravci, kteří udržují v přírodě pořádek.

I když se pavouk nespecializuje na jediný- určitý druh kořisti a sežere všechno, co mu přistane v síti, je v naší zahradě užitečný. Živí se především mouchami, mšicemi, kobylkami, štěnicemi, housenkami, motýly, roztoči a dalším hmyzem.

Běžníkovité druhy z rodu Xisticus a Philodromus, podobně jako někteří pavouci z rodu Slídičů, požírají zobonosky mšice, štěnice, housenky a dokonce i dospělé obaleče.

Skákavkovití pavouci v ovocných sadech požírají housenky obalečů.

Pavouci tak dokážou zničit velké množství škodlivého hmyzu. Křižák se svou sítí dokáže vychytat více než 1000 okřídlených mšic. Také pavouci slouží jako potrava pro jiné prospěšné dravce, jako samotářské vosy, zednice, blatnice, žáby, ptáky a ještěrky.

 

Ochrana pavouků

Stejně jako u ostatních predátorů platí nepoužívat chemické postřiky v zahradě. Hlavně nepoužívejte postřiky obsahující akaricidy. Pozor! Neškodně vypadající postřik v modré krabičce, který zahrádkáři tak rádi používají, a který se prodává pod názvem předjarní postřik, obsahuje akaricidy, přičemž s jejich pomocí na jaře zničíte všechny přezimující berušky, pavouky, zlatoočky a všechny užitečné organismy zimující v kůře vašich stromů.

S biologickou ochranou dokážete bojovat proti škůdcům a nemocem a získat zdravou potravu bez chemických pesticidů

Jako předjarní postřik použijte biologické postřiky na bázi mědi a olejů s přidáním látek jako bór, železo a zinek. Kocide 2000 + Prev B2, Cuprotonic + Prev B2 nebo Boro + FerrumOil. Proti roztočům, hálčivcům a vlnovníkům použijte dravého roztoče Typhlodromus pyri.

Později v sezóně používejte preventivně proti chorobám postřiky na bázi síry, mědi, přírodních olejů, hub a bakterií. Prev B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chitopron, Fielder nebo další ekologické postřiky, které najdete v našem eshopu.

Proti savým a žravým škůdcům použijte NeemAzal, Prev B2, Wetcit nebo proti pilatce Quassia amara. Proti housenkám Lepinox plus.

 

S biologickými postřiky zacházejte opatrně. Nepřekračujte dávkování a nepoužívejte postřiky v silném větru a během dne. Postřik aplikujte brzy ráno nebo při západu slunce. Nikdy nestříkejte kvetoucí stromy za slunečního dne. Proti chorobám postřikujeme ihned po větším dešti nebo když spadne více než 20 – 30 mm srážek. Snažíme se nemocem předcházet a ošetřovat rostliny preventivně, ještě před vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmí převyšovat 25° C.