Sviluška chmelová

Sviluška chmelováTetranychus telarius – Svilušky se často nacházejí na spodní straně listů rostlin. Tito drobní sající škůdci způsobují značné škody ve sklenících, foliovnících, zimních zahradách i ve venkovních zahradách.

Sviluška chmelová – zde se dozvíte, jak proti ní bojovat pomocí biologické ochrany

Mnoho druhů roztočů čeledi Tetranychidae útočí na vnitřní i venkovní rostliny. Obzvláště destruktivní umí být ve sklenících aSviluška chmelová foliovnících, kde dokážou zlikvidovat celé řady okurek, melounů, paprik, jahod a jiné zeleniny. Svilušky nejsou klasifikovány jako hmyz, ale jsou vedeny jako druh pavouka.

Dospělí jedinci mají červenavě hnědé nebo světlé zbarvení, jsou oválného tvaru, velmi malého vzrůstu- do velikosti 0,5 mm. Mladé svilušky se podobají dospělým sviluškám, akorát jsou menší.

Svilušky žijí v koloniích, většinou na spodní straně listů a způsobují škody propichováním listového pletiva, ze kterého vysávají rostlinné tekutiny. Na listech rostlin zanechávají malé světlé tečky. Později listy žloutnou, až zcela vyschnou a s nimi vyschne i celá rostlina.

Vyskytují se nejčastěji v horkých a suchých podmínkách a to zejména tam, kde nemají své přirozené nepřátele, protože ti byli zničeni použitím chemických insekticidů.

Mají velmi dobrou reprodukční schopnost, co je taky důvodem, proč je to tak závažné parazitární onemocnění. Často si ani nevšimneme počáteční známky poškození.

Velké populace jsou často doprovázeny jemnou pavučinou. Hostitelskými rostlinami jsou zejména jahody, melouny, fazole, rajčata, lilek, okurky, papriky, okrasné květiny, stromy a většina pokojových rostlin.

Sviluška chmelová – jaký je její životní cyklus?

 

Většina druhů svilušek přezimuje ve formě vajíček na listech a v kůře hostitelských rostlin, též v prasklinách skleníkových konstrukcí. Brzy na jaře, spolu s narůstající teplotou, se malé šestinohé larvy začnou líhnout a krmit několik dní předtím, než začnou hledat úkryt, kde se množí do první nymfální fáze. Nymfy mají osm nohou.

Po páření samice nepřetržitě produkuje více než 300 vajíček a to během několika týdnů. Horké, suché počasí napomáhá rychlému vývoji těchto škůdců. Teplota nad 22 stupňů a vzdušná vlhkost pod 70% je pro ně vyhovující, naopak, teplota pod 8 stupňů už je nevyhovující pro množení.

Za ideálních podmínek je doba potřebná pro přechod z vajíčka k dospělému jedinci jen pět dní. Existuje několik překrývajících se generací za rok. Zpravidla 6 až 8 generací. Množení podporuje nadbytek dusíku a nedostatek vápníku a draslíku.

Poznámka: Svilušky se velmi snadno přemisťují pomocí větru a takto se snadno rozptýlí po celém území.

Jak se projevuje poškození rostlin sviluškami?

Sviluška chmelová

Sviluška chmelová na okurkách

Sviluška chmelová – Svilušky jsou až příliš malé na to, aby mohly být viditelné pouhým okem a přicházejí do našich zahrad bez předchozího upozornění. Velké nákazy způsobují viditelné poškození. Rostliny mohou měnit barvu, vysychají a později zcela vyschnou.

Listy vypadají jako bez života, ztrácejí barvu, mají po sobě mnoho malých světlých teček a stávají se suchými. Také stonek se scvrkává, proto rostlina vypadá, jako bez šťávy. Rostlina zcela zastaví růst a to i důsledkem vylučování toxických slin svilušek.

Svilušky jsou viditelné v úzkých pruzích, které jsou tvořeny pod listy a podél stonků. Později se celé obalují pavučinou a při lepším zkoumání vidíme pohyb těchto roztočů.

Viditelné červené oči, černé kuličky trusu a velký pohyb velkého množství těchto roztočů nás upozorní na již vážnou invazi těchto roztočů.

 

Sviluška chmelová – co svilušky způsobují?

Sviluška chmelová

Sviluška chmelová na okrkách

    • Zničte listy, stonky a další napadené části rostlin a také provazy a hole na kterých byla rostlina přichycená.
    • Nejlepší je tyto rostliny celé spálit nebo zahodit do odpadků. V žádném případě je nedávejte do kompostu.
    • Neváhejte vytáhnout celé rostliny a také jejich blízké sousedy, kteří budou pravděpodobně již také napadeni, abyste zabránili sviluškám šířit se na ostatní rostliny.
    • Umyjte rostliny silným proudem vody na snížení počtu škůdců a zvyšujte vlhkost v uzavřených prostorách.
    • Také snižte teplotu větráním, pokud je to možné, a zabezpečte vyrovnanou výživu rostlin, bez přehnojování dusíkem.
      • Na plodové zelenině – melouny, okurky, papriky, cukety – ztráta listů může mít významný vliv na výnos a může vést až k úplnému zničení rostlin.
      • Na plodinách jako hrášek a fazole, kde jsou napadeny lusky mohou způsobit přímou škodu a úplně zničit plody rostlin i s rostlinami, ještě před sklizní.
      • Na okrasných rostlinách způsobují především estetické nedostatky.
      • Mohou také zničit celé rostliny, pokud se populace přemnoží.
      • Jsou také škůdci růží. Neváhejte použít na ostatní rostliny rostlinný insekticid NeemAzal proti sviluškám, mšicím, molicím a třásněnkám z tropické rostliny Azadirachta indica s vysokou účinností, ale šetrný k ostatním živočichům, který je neškodný pro včely.

      Biologická ochrana aplikovatelná v ekologickom zemědělství

       

      • Chemické používání pesticidů ve skutečnosti ještě více podporuje šíření svilušek a to tím, že zabíjí užitečný hmyz, který se jimi živí. Významnými predátory jsou larvy zlatooček, berušek a dravé roztoče Phytoseiulus persimilis.
      • Jsou také známé tím, že si dokáží rychle vyvinout odolnost proti různým pesticidům. Z tohoto důvodu je důležité kontrolovat svilušky používáním přírodních a ekologických metod.
      • Prach na listí, větvích a ovoci vytváří podmínky pro množení svilušek. Pro odstranění prachu ze stromů, použijte vodný roztok, smíchaný s listovým hnojivem na olejové bázi, který vytváří ochranný film.
      • Stromy, zelenina a zahradní rostliny jsou náchylnější k napadení, když jsou slabě zásobeny vodou, proto se ujistěte, že vaše rostliny mají dostatek vláhy.
      • Na ovocných stromech použijte listové hnojivo Aquasilikat jako předjarní postřik proti sviluškám a padlí.
      • Na ovocné stromy a také ostatní rostliny, použijte listové hnojivo BorOil nebo PREV-B2 na začátku sezóny nebo pozdě na podzim, abyste zničili přezimující vajíčka.
      • Na ovocné stromy použijte dravého roztoče Typhlodromus pyri velikosti asi 0,6 mm. Ten napadá škodlivé svilušky, vlnovníkovce, halkovce, ale i larvy třásněnek a jiný drobný hmyz. Aplikace je dlouhodobá, za předpokladu, že nepoužijete chemické prostředky na ochranu rostlin a tím nezabijete tohoto predátora.
      • V sklenících, zimních zahradách a domácnostech použijte dravého roztoče – Phytoseiulus persimilis – Spidex. Aplikujeme je jednoduše na listy rostliny. Dodávané jsou v pilinovém substrátu.

      Co dělat při napadení rostlin roztoči?

  • Zničte listy, stonky a další napadené části rostlin a také provazy a hole na kterých byla rostlina přichycená.
  • Nejlepší je tyto rostliny celé spálit nebo zahodit do odpadků. V žádném případě je nedávejte do kompostu.
  • Neváhejte vytáhnout celé rostliny a také jejich blízké sousedy, kteří budou pravděpodobně již také napadeni, abyste zabránili sviluškám šířit se na ostatní rostliny.
  • Umyjte rostliny silným proudem vody na snížení počtu škůdců a zvyšujte vlhkost v uzavřených prostorách.
  • Také snižte teplotu větráním, pokud je to možné, a zabezpečte vyrovnanou výživu rostlin, bez přehnojování dusíkem.
  • Neváhejte použít na ostatní rostliny rostlinný insekticid NeemAzal proti sviluškám, mšicím, molicím a třásněnkám z tropické rostliny Azadirachta indica s vysokou účinností, ale šetrný k ostatním živočichům, který je neškodný pro včely.
  • Ve sklenících, zimních zahradách a domácnostech použijte dravého roztoče – Phytoseiulus persimilis – Spidex. Aplikujeme jej jednoduše na listy rostliny. Dodáváni jsou v pilinovém substrátu.